26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: miłość otwiera nasze oczy

Ocena: 0
829

Miłość otwiera nasze oczy i nasze serca na drugiego człowieka – podkreślił abp Henryk Hoser SAC podczas obchodów 25-lecia Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. centralnym punktem jubileuszu była uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Zgromadziła ona liczne grono wolontariuszy którzy na co dzień angażują się w pomoc potrzebującym na terenie parafii i szkół .

W czasie liturgii abp Hoser podkreślił, że miłość caritas ukazuje prawdę o człowieku i Jego niezbywalnej godności. – Miłość otwiera nam oczy na drugiego – na jego życiowe uwikłania, uwarunkowania, zawody i nadzieje, na to że jest on osobą miłowaną przez Boga, która wraz z przyjściem na ten świat otrzyma również jakąś szczególna misję do spełnienia – zwrócił uwagę kaznodzieja. Przyznał, że wielu jest takich, którzy nie byli w stanie jej podjąć i wykonać ze względu na własne wybory jak i z powodu tego, że takimi uczynili ich inni ludzie. – Są oni dla nas ‘niemym krzykiem’, którego głos winien docierać do naszych serc, pobudzając do wyjścia im naprzeciw tam gdzie się znajdują – powiedział abp Hoser. 

Przestrzegł przed instrumentalnym podejściem do ubogich i potrzebujących. – Nie jesteśmy tylko dystrybutorami rzeczy materialnych, ale jako osoby wchodzimy w relacje z drugim człowiekiem. I tak jak Bóg nigdy nie traktuje ludzi jako masy, ale dostrzega każdego, znając go po imieniu, tak i my powinniśmy w ten sam sposób pochodzić do każdego, którego spotykamy – podkreślił biskup diecezji warszawsko-praskiej. Jako przykład wskazał postać św. Brata Aleberta, którego rok w tym czasie przeżywamy.

Zwrócił uwagę, że miłość uzdalnia człowieka do pochylenia się z szacunkiem nad drugim i zaakceptowania wejścia w jego nędzę – zarówno tę nędzę materialną związaną z utratą środków niezbędnych do przeżycia, jak również tę, której wyrazem jest bezdomność, a więc zerwane relacji rodzinnych. 

Abp Hoser podziękował również wszystkim duchownym i świeckim, którzy w ciągu ostatnich 25-ciu lat angażowali się w działalność diecezjalnej Caritas.

Po liturgii odbył się koncert zespołu TGD.

W Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej pracuje etatowo 200 osób, w tym 10 w centrali i 190 w placówkach.

Wspiera ich 150 wolontariuszy związanych z Parafialnymi Zespołami Charytatywnymi, Szkolnymi Kołami Caritas oraz niektórymi placówkami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter