2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Jezus jest jedynym światłem

Ocena: 0
2042

Jezus jest jedynym światłem dla pogrążonego w ciemnościach świata – powiedział abp Henryk Hoser podczas Pasterki. Uroczystą Eucharystię ordynariusz warszawsko-praski sprawował w parafii św. Jana Pawła II na osiedlu Victoria w Radzyminie.

2015-12-25 11:29
mag / Warszawa (KAI), sg
fot. federicojorda / Foter.com / CC BY 

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że wcielenie Syna Bożego było wyrazem Jego bezgranicznej pokory, miłości i bliskości wobec człowieka. – Ten, który miał wszystko i stworzył wszystko, władca świata, stał się prawdziwym człowiekiem. Przyszedł nie tylko pozbawiony domu rodzicielskiego czy miejsca w gospodzie, ale urodził się dla nas obnażony i umarł później na krzyżu, również obnażony – zauważył. 

Podkreślił, że Święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim świętami radości. – Tym, którzy żyją w ciemnościach lęku, niepewności, konfliktów i zawiści Nowonarodzony Syn Boży przynosi światło i pokój. On jest jedyną światłością tego świata. Nazwany został również Księciem Pokoju. Poza Nim człowiek nie znajdziemy innego pokoju – zaznaczył biskup warszawsko-praski. 

Zwrócił uwagę, że Boży dar zbawienia obejmuje wszystkich ludzi bez wyjątku. – To nie jest spojrzenie konfesyjne. Bóg jest Panem całego stworzenia i daje się każdemu człowiekowi – podkreślił. 

Przestrzegł też przed wyrzucaniem Boga z przestrzeni życia społecznego i politycznego. – On jest naszym największym bogactwem, którego nie wolno nam się wyzbywać. Świat pozbawiony Boga staje okrutny i niesprawiedliwy, a z czasem zamienia się w piekło – zauważył abp Hoser. 

Biskup warszawsko-praski nawiązał również do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Przyznał że istniejący na szczeblach władzy centralnej konflikt jawi się jako nierozwiązywalny i wręcz bulwersujący. – Inne kraje, inne siły starają się nas pouczać i interweniować, traktując jako ludzi niezdolnych do zawiadywania nasza wolności i naszą suwerennością. Tymczasem jesteśmy krajem o przeszło tysiącletniej historii i jako naród mamy głęboką świadomość własnej tożsamości. Wiemy kim jesteśmy, jak powstaliśmy, jak walczyliśmy o własną wolność i potrafimy sami rozwiązywać własne problemy – podkreślił abp Hoser. Stwierdził, że kluczem do rozwiązania obecnej sytuacji w państwie jest szukanie dobra wspólnego, czyli dobra całego narodu. 

Zaapelował również o budowanie jedności. – Święta Narodzenia Pańskiego są po to, by można było z dystansem spojrzeć na siebie nawzajem, a co za tym idzie dążyć do zgody w naszych wzajemnych relacjach – zarówno tych na płaszczyźnie osobistej i zawodowej jak i społecznej – zauważył. 

Nawiązując do otwartego przez Ojca Świętego Roku Miłosierdzia abp zachęcał do zawierzenia Bogu. – Dzisiaj potrzebna nam jest ta krótka modlitwa "Jezus Ufam Tobie", bo tylko On jest 'Królem Królów' i 'Panem panów'. Jeśli będzie potrzeba ukarze swoją moc i przemieni nasze serca, aby stały się na wzór Jego boskiego serca – zakończył abp Hoser.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter