21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Jezus jest gwarantem przymierza małżeńskiego

Ocena: 0
3676

Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC zainaugurowano w kaplicy kurialnej nowy rok pracy formacyjnej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. pixabay.com

W homilii abp Hoser podkreślił wartość sakramentalnej rodziny, nazywając ją Kościołem domowym. – W przymierzu małżeńskim uczestniczy sam Jezus Chrystus stając się niejako gwarantem jego istnienia i trwałości, ponieważ On nigdy nie cofa swojej wierności, nawet jeśli ludzie nie dochowują jej między sobą. On zawsze będzie stał na straży przymierza nawet jeśli sami ludzie złamią przysięgę – podkreślił kaznodzieja. 

Zwrócił też uwagę na analogię między sakramentem małżeństwa a Eucharystią, która jest sakramentem komunii, a więc stałego i wiernego przymierza.

Abp Hoser przyrównał posługę par małżeńskich formatorów do misji św. Franciszka z Asyżu, który poprzez świadectwo swojego życia przyczynił się w XIII wieku do odnowy Kościoła. – Ci którzy pracują w duszpasterstwie rodzin nie mogą być tylko nauczycielami. Świat potrzebuje dziś świadków, dlatego mają przekazywać to czym sami żyją. Jest to wręcz warunek skuteczności ich posługi. Tylko bowiem świadectwo oparte na osobistym doświadczeniu jest przekonujące. Tylko ono ma szansę przebicia się – podkreślił biskup warszawsko-praski. 

Zaznaczył, że człowiek powinien współpracować z ludzką naturą a nie ją niszczyć. – Ogromnym niebezpieczeństwem współczesnej medycyny jest 'amputowanie pewnych funkcji', które ze swojej natury działają sprawnie i zastępowanie ich później czymś sztucznym. 'Protezowanie funkcji' jest potrzebne tylko wówczas jeśli sytuacja naturalna wypadanie – mówił abp Hoser.

Przyznał, że dobry formator, podobnie jak lekarz – potrzebuje czasu i doświadczenia. – Wasza posługa będzie niczym orka na roli. Jeśli jednak nie przeorzemy tej ziemi, która jest nam dana, to nic nie wyrośnie. Bedzie tylko ugór. Stąd tak ważne jest nieustanne patrzenie w przyszłość i współpraca z Bożą łaską – powiedział abp Hoser. Zachęcał jednocześnie doradców życia rodzinnego, by mądrość do pracy z ludźmi czerpali między innymi z Pisma Świętego. 

W diecezji warszawsko-praskiej jest ponad 38 doradców życia rodzinnego którzy angażują się głównie w kursy przedmałżeńskie, oraz ok. 50 par małżeńskich formatorów, którzy prowadzą Parafialne Ośrodki Formacji Rodziny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter