16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum kapłańskiego życia

Ocena: 0
609

– Eucharystia powinna stanowić centrum kapłańskiego życia i posługi – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. W Wielki Czwartek przed południem biskup warszawsko-praski przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy Krzyżma Świętego, w czasie której poświecono oleje święte, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W homilii abp Hoser podkreślił znaczenie sakramentów jako cennego daru na drodze wiary.

– W nich obecny jest sam żywy i działający Jezus Chrystus podobnie jak był obecny za swojego ziemskiego życia głosząc Słowo Boże o Królestwie – zaznaczył.

Podkreślił znaczenie Eucharystii nazywając ją sakramentem sakramentów. – Oznacza ona rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pośród nas dlatego nie tylko celebrujemy mszę św. ale również adorujemy Pana obecnego w postaciach eucharystycznych i ta adoracja jest wyrazem naszej wiary –zauważył kaznodzieja.

Abp Hoser wspomniał również o zbawczym charakterze sakramentów, które jak zaznaczył – pozwalają człowiekowi wejść w orbitę Bożego istnienia oraz udzielają łaski, którą oznaczają. – Bez nich zbawienie staje się bardzo trudne – powiedział.

Zwrócił uwagę na nierozerwalny związek powołania kapłańskiego z sakramentem Eucharystii. – Kapłan żyje z Eucharystii i dla Niej. Jeżeli tego nie czyni, przestaje być wyraźnym znakiem zbawczego kapłaństwa Chrystusowego. W Jezusie osoba, słowo i czyn stanowiły jedno, a więc w kapłanie też powinny stanowić jedno. Kapłanem bowiem się jest – to jest cecha ontologiczna, a nie jedynie wykonuje się pewne obowiązki, podobnie jak realizuje się zawód – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Przypomniał również kapłanom, że poprzez świadectwo swojego życia mają innych prowadzić do Chrystusa. – Wszystkie odejście z tej drogi stanowią upadek wielu wiernych – zwrócił uwagę.

Jako lekarstwo na liczne rozproszenia życiowe wskazał duchownym Eucharystię, która jak przypomniał – jest sakramentem jedności. – Jeżeli kapłan nie żyje nią, jeżeli jej codziennie nie celebruje to powoli oddala się od źródła swojego powołania a zatem i od Jezusa Chrystusa – ostrzegł biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że kapłan powinien być czytelnym znakiem obecności Chrystusa pośród swojego ludu. – Jeżeli ta świadomość nam umknie, wówczas jesteśmy tylko aktorami.

Abp Hoser wspomniał również o laicyzacji zachodniej Europy, mówiąc, że u źródeł tego zjawiska jest brak powołań kapłańskich, a co za tym idzie – brak głoszenia Bożego Słowa i sprawowania sakramentów – w tym zwłaszcza sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

Na zakończenie podziękował kapłanom za ich codzienną, oddaną posługę oraz jedność diecezjalnego prezbiterium.

– Dziękuję za wasz trud i pasterską miłość wobec wiernych – powiedział biskup warszawsko-praski. Zachęcał również cały lud do spojrzenia z życzliwością na kapłanów i patrzenia z wiarą na ich posługę.

Uroczystą Mszę Krzyżma Świętego wraz z abp. Hoserem koncelebrowali biskup senior Kazimierz Romaniuk oraz biskup pomocniczy Marek Solarczyk, który świętuje dziś 50 lat swojego życia, a w tym roku 25 lat kapłaństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter