15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum kapłańskiego życia

Ocena: 0
365

– Eucharystia powinna stanowić centrum kapłańskiego życia i posługi – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. W Wielki Czwartek przed południem biskup warszawsko-praski przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy Krzyżma Świętego, w czasie której poświecono oleje święte, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W homilii abp Hoser podkreślił znaczenie sakramentów jako cennego daru na drodze wiary.

– W nich obecny jest sam żywy i działający Jezus Chrystus podobnie jak był obecny za swojego ziemskiego życia głosząc Słowo Boże o Królestwie – zaznaczył.

Podkreślił znaczenie Eucharystii nazywając ją sakramentem sakramentów. – Oznacza ona rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pośród nas dlatego nie tylko celebrujemy mszę św. ale również adorujemy Pana obecnego w postaciach eucharystycznych i ta adoracja jest wyrazem naszej wiary –zauważył kaznodzieja.

Abp Hoser wspomniał również o zbawczym charakterze sakramentów, które jak zaznaczył – pozwalają człowiekowi wejść w orbitę Bożego istnienia oraz udzielają łaski, którą oznaczają. – Bez nich zbawienie staje się bardzo trudne – powiedział.

Zwrócił uwagę na nierozerwalny związek powołania kapłańskiego z sakramentem Eucharystii. – Kapłan żyje z Eucharystii i dla Niej. Jeżeli tego nie czyni, przestaje być wyraźnym znakiem zbawczego kapłaństwa Chrystusowego. W Jezusie osoba, słowo i czyn stanowiły jedno, a więc w kapłanie też powinny stanowić jedno. Kapłanem bowiem się jest – to jest cecha ontologiczna, a nie jedynie wykonuje się pewne obowiązki, podobnie jak realizuje się zawód – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Przypomniał również kapłanom, że poprzez świadectwo swojego życia mają innych prowadzić do Chrystusa. – Wszystkie odejście z tej drogi stanowią upadek wielu wiernych – zwrócił uwagę.

Jako lekarstwo na liczne rozproszenia życiowe wskazał duchownym Eucharystię, która jak przypomniał – jest sakramentem jedności. – Jeżeli kapłan nie żyje nią, jeżeli jej codziennie nie celebruje to powoli oddala się od źródła swojego powołania a zatem i od Jezusa Chrystusa – ostrzegł biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że kapłan powinien być czytelnym znakiem obecności Chrystusa pośród swojego ludu. – Jeżeli ta świadomość nam umknie, wówczas jesteśmy tylko aktorami.

Abp Hoser wspomniał również o laicyzacji zachodniej Europy, mówiąc, że u źródeł tego zjawiska jest brak powołań kapłańskich, a co za tym idzie – brak głoszenia Bożego Słowa i sprawowania sakramentów – w tym zwłaszcza sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

Na zakończenie podziękował kapłanom za ich codzienną, oddaną posługę oraz jedność diecezjalnego prezbiterium.

– Dziękuję za wasz trud i pasterską miłość wobec wiernych – powiedział biskup warszawsko-praski. Zachęcał również cały lud do spojrzenia z życzliwością na kapłanów i patrzenia z wiarą na ich posługę.

Uroczystą Mszę Krzyżma Świętego wraz z abp. Hoserem koncelebrowali biskup senior Kazimierz Romaniuk oraz biskup pomocniczy Marek Solarczyk, który świętuje dziś 50 lat swojego życia, a w tym roku 25 lat kapłaństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter