13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: dobra medycyna ma charakter holistyczny

Ocena: 0
475

Matka Boża Nieustającej Pomocy została patronką Szpitala Powiatowego w Wołominie. Uroczystość nadania placówce imienia odbyła się z udziałem biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera SAC, który podkreślił, że dobra medycyna to taka, która ma charakter holistyczny, a więc obejmuje całego człowieka – jego ciało i duszę. Uroczystości zwieńczyło poświęcenie lądowiska dla helikopterów.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W homilii abp Hoser podkreślił konieczność tworzenia zespołów szpitalnych, które zajmowałyby się nie tylko sferą somatyczną chorego, ale również stanem jego psychiki i ducha. – Człowiek w przeciwieństwie do innych żywych organizmów jest zdolny do transcendencji. Zdrowie duchowe ukazuje mu globalne aspekty jego życia i celowości jego istnienia. W związku z tym niesłychanie ważne w procesie zdrowienia jest zajęcie się również tą sferą ludzkiej osoby – powiedział biskup warszawsko-praski, zwracając uwagę, że płaszczyznę tą uwzględniono nawet standardach Światowej Organizacji Zdrowia.

– Pacjent, który traci nadzieję, wpada w rozpacz lub stres nie wraca do zdrowia. Tymczasem ten, który ma odniesienie do Boga i ma nadzieję, znajduje potrzebne siły do walki z patologią która go dotknęła – mówił abp Hoser.

Nawiązał też do patronki szpitala Matka Boża Nieustającej Pomocy. Podkreślił, że Najświętsza Maryja Panna towarzyszy człowiekowi w każdym doświadczeniu życia, śpiesząc mu z pomocą. – Ona może nie tylko wspierać chorych w cierpieniu, kojąc ich ból czy niepewność, ale również usprawnić działanie całego personelu medycznego poprzez ofiarowanie łaski cierpliwości pielęgniarkom, światło poznania lekarzom, by potrafili trafnie postawić właściwą diagnozę, czy też wesprzeć pracowników laboratoriów – powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że dobra medycyna to taka, która szuka przyczyn, a nie jedynie leczy skutki choroby. Wspomniał również, że jednym elementów skutecznej terapii jest czas. – Ważne, by pacjent mógł jak najszybciej uzyskać właściwą, specjalistyczną pomoc – powiedział abp Hoser.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter