19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser do kleryków w Urlach

Ocena: 0
190

Słowo Boże pomaga nam właściwie odczytać i zrozumieć znaki czasu – podkreślił abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski spotkał się wczoraj wieczorem z alumnami obu warszawskich diecezji, którzy pierwszy rok swojej formacji odbywają w Seminarium Propedeutycznym w Urlach koło Wyszkowa.

fot. pixabay.com

Swój pierwszy rok formacji przeżywa tam 29 kleryków – 18 z archidiecezji warszawskiej w tym 4 z ordynariatu polowego, 8 z diecezji warszawsko–praskiej i 3 z Kościoła ormiańsko–katolickiego.

W homilii abp Hoser pokreślił, że życie kapłańskie powinno opierać się na głębokiej modlitwie i pracy – będącej służbą człowiekowi. – By sprostać tej misji niezbędne jest codzienne kontemplowanie Bożego Słowa, które winno kształtować wasze życie osobiste i duszpasterskie. Daje ono bowiem światło do odczytywania znaków czasu – powiedział bp warszawsko-praski
– Waszym zadaniem będzie budzenie ludzkich sumień poprzez ukazanie tego, czego większość społeczeństwa sama nie dostrzega, z czego nie zdaje sobie sprawy, bo tak głęboko nie myśli będąc zajęta reklamami handlowymi i zakupami – powiedział abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że współczesny świat dotknięty jest głębokim kryzysem wartości. – Nie mówi się już nawet o rozbrojeniu, zaś wszędzie możemy usłyszeć o zbrojeniach. Nie jest nawet wykluczone, że może wybuchnąć trzecia wojna światowa. Wystarczy szalony moment by świat materialny, który z takim wysiłkiem budujemy stawiając kolejne wieżowce, runął bezpowrotnie – stwierdził duchowny mówiąc, że siła zniszczenia środkami militarnymi jest obecnie tak ogromna, że wszystko może w jednej chwili zostać unicestwione.
Na zakończenie abp Hoser zachęcał alumnów by dobrze wykorzystali czas formacji. Podkreślił, że nieocenioną pomocą są dla nich wychowawcy. – Oni pragną wspierać was na drodze odkrywania Boga i Jego tajemnic by otrzymane powołanie, które jest niczym nieoszlifowany diament z czasem zajaśniało pełnym blaskiem – podsumował bp warszawsko-praski.

Rok propedeutyczny, wprowadzony przez Konferencję Episkopatu Polski w listopadzie 2009 roku i realizowany dla archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej w Urlach, jest wstępem do formacji w Wyższym Seminarium Duchownym. Obecnie przygotowuje się tam 29 kleryków – 18 z archidiecezji warszawskiej w tym 4 z ordynariatu polowego, 8 z diecezji warszawsko-praskiej i 3 z Kościoła ormiańsko–katolickiego.
Obok pogłębionej lektury Pisma Świętego i studiowania przedmiotów wprowadzających w chrześcijaństwo klerycy uczestniczą także w warsztatach pedagogicznych
Wspólny rok propedeutyczny w Urlach dla obu warszawskich diecezji realizowany jest już ósmy rok.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter