17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Henryk Hoser: Autentyzm wiary wyraża się w świadectwie życia

Ocena: 0
323

– Chrześcijanin powinien znaleźć czas dla Boga i dla rodziny. Autentyzm wiary wyraża się bowiem w świadectwie życia – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. W Światowy Dzień Misyjny bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w parafii św. Izydora w Markach, która obchodzi jubileusz 100-lecia swojego istnienia.

fot. Razem.tv

W homilii abp Hoser przypomniał, że na pierwszym miejscu w ludzkim życiu trzeba postawić Boga. Wówczas jak podkreślił – będzie w nim istniała harmonia między tym, co stanowi sacrum, a tym co jest profanum. – Cały świat żyje w rytmie siedmiodniowym. Nie powinniśmy z tego Bożego planu występować ponieważ jest to tylko ze szkodą dla nas. Już w Biblii, w Księdze Rodzaju, czytamy o znaczeniu dnia świętego – dnia, w którym Bóg odpoczął pokazując nam tym samym jak ważny jest ten dzień w życiu dla normalnego funkcjonowania – zwrócił uwagę bp warszawsko–praski.

Stwierdził, że toczący w kraju spór o wolną niedzielę nie ma tak naprawdę charakteru ekonomicznego, ale dużo głębsze podłoże. – Ludzi którzy robią zakupy tego dnia znajdą inny czas, by zaopatrzyć się w potrzebne towary. Ważne jest by mieć czas dla Boga i dla własnej rodziny, by z nią świętować, by z nią wypoczywać czy w końcu – by wspólnie poznawać kraj w którym się żyje – podkreślił abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że świętowanie niedzieli jest również wymogiem sprawiedliwości wobec Boga. – W życiu codziennym jest wystarczająco czasu na pracę. Jeśli jednak będzie ona pozbawiona Bożego błogosławieństwa to stanie się pracą bezowocną, która nie przynosi prawdziwego pożytku bo nie buduje człowieka – ostrzegł duchowny.

Przypomniał wiernym, że wiara to nie są deklaracje, ale konkretne życie w oparciu o Boże Słowo. – Jeśli nim żyjemy, jeśli jest ono dla nas czymś rzeczywiście cennym wówczas stajemy się autentycznymi jego głosicielami, wówczas nasze życie staje się dla innych świadectwem. Pociąga ich ku Bogu – przekonywał duchowny.

Po Mszy św. odbyło się przedstawienie przypominające historię powstania parafii, a następnie koncert zespołu „Gospel Joy”. Przygotowaniem do jubileuszu były Misje Święte, które prowadzili w parafii Misjonarze Świętej Rodziny.

Parafię Św. Izydora w Markach erygował 20 października 1917 r. kard. Aleksander Kakowski, metropolita warszawski. Wydzielono ją z parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, która w tym czasie przekroczyła liczbę 60 tys. wiernych. Kościół wzniesiony jest w stylu „ gotycko-nadwiślańskim”. Cegła użyta do wznoszenia świątyni pochodziła z okolicznych cegielni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)