6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Grzegorz Ryś: wspólnota to być albo nie być dla Kościoła

Ocena: 0.5
270

W okresie pandemii Papież Franciszek często powtarza, że ludzkość jest jedną wielką wspólnotą, która płynie w tej samej łodzi i nikt nie może uratować się sam, w oderwaniu od innych. Żaden naród ani żadna grupa społeczna nie może sobie w pojedynkę zapewnić pokoju, dobra, bezpieczeństwa i szczęścia.

Fot. flickr.com/episkopat.pl - Eliza Bartkiewicz

Podczas pandemii wierni często byli pozbawieni możliwości uczestnictwa w życiu wspólnoty Kościoła, ale także ten wymuszony post od sakramentów i od bycia z innym wzbudził w wielu ludziach tęsknotę za tym, co do tej pory wydawało się oczywiste, na wyciągnięcie ręki - mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Chyba widać już coraz bardziej w ludziach narastająca tęsknotę, w ogóle za doświadczeniem wspólnoty. Ta wirtualna wspólnota też jest jakoś rzeczywista, bo trudno jest oskarżać ludzi, że siedzą w sieci, jeśli nie mogą spotkać się w realu. To chwała Bogu, że siedzą w sieci, ale niewątpliwie istnieje już tęsknota, aby się spotkać poza internetem, żeby zmierzyć się z realną wspólnotą, a to jest sprawa fundamentalna dla Kościoła. Pamiętam, jak ks. Franciszek Blachnicki, a w tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin, mawiał, że dopóki Kościół nie wcieli się w realną braterską wspólnotę, to w świecie będzie nieobecny. To doświadczenie rzeczywistej wspólnoty jest takim być albo nie być dla Kościoła

– podkreślił abp Ryś.

Tu mówimy o sprawach niesłychanie poważnych, a nie tylko o tym, jakie są powiedzmy ludzkie oczekiwania lub pragnienia. To byłoby znacznie za mało powiedzieć w ten sposób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter