17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Głódź: otwieraj, Maryjo, nasze polskie serca

Ocena: 0
1587

Potrzeba w wymiarze społecznym, politycznym i narodowym przetarcia oczu i wpatrzenia się w Ciebie, Matko. Potrzeba nam swoistych korepetycji w Twojej szkole sprawiedliwości, społecznej miłości, wrażliwości i umiejętności otwierania się na potrzeby bliskich – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Starzynie.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Eucharystia była transmitowana przez TVP Polonia.

Metropolita gdański podkreślił, że w duchowej łączności z uroczystościami na Jasnej Górze, Polacy w całym kraju i zagranicą kierują do Matki Bożej swoje prośby.

– Jakże często w życiu codziennym, także teraz przed wyborami i potem po wyborach, samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich, potrzeba w wymiarze społecznym, politycznym i narodowym swoistego przetarcia oczu dla wielu z nas, i wpatrzenia się w Ciebie, Matko – mówił abp Głódź.

– Potrzeba nam swoistych korepetycji w Twojej szkole sprawiedliwości, społecznej miłości, wrażliwości i umiejętności otwierania się na potrzeby bliskich, bezinteresownej przyjaźni i szacunku na słowa: dziękuję, proszę, przepraszam. Bo duży jest deficyt tych wartości w naszym życiu społecznym i narodowym – powiedział hierarcha. – I nawet nie trzeba brać gazet do ręki i oglądać telewizji, by to czuć – dodał.

Podkreślił, że to od Boga zależy nasza wolność, a mierzona ona jest godnością człowieka. – Nasza prawość, powinność, rozpoznanie dobra, służba dobru i prawdzie – nie wolno nam tych darów marnować, także w życiu społecznym, obywatelskim, wspólnotowym. Nie rozmieniajmy tego na drobne, na potępieńcze swary, negacje dla negacji – bo ona nic nie daje, nic nie tworzy. Przeciwnie: wszystko dołuje – wyjaśnił arcybiskup.

Zaapelował też, aby nie ulegać oschłości wobec wiary oraz zamykaniu się "w partyjnych i społecznych gettach", które przyczyniają się do wygaszania "powinności braterstwa, otwartości, twórczego dialogu oraz życia według porządku Bożego".

– Dzisiaj, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej mówimy: otwieraj, Maryjo, nasze polskie serca na to wszystko, co jest darem Twojego Syna; co czyni nas dziećmi Boga; co pogłębia naszą polską, chrześcijańską tożsamość. Bądź z nami – powiedział abp Głódź.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter