26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Galbas: rolą Kościoła jest bycie świadkiem i sługą Słowa

Ocena: 0
329

„Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny. Wszystkie działania charytatywne, edukacyjne, kulturotwórcze, obecność Kościoła w mediach jest bez sensu, jeśli Kościół nie byłby sługą i świadkiem Słowa" – mówił abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego w parafii św. Ojca Pio na Gocławiu. Arcybiskup koadiutor katowicki odwiedził diecezję warszawsko-praską z okazji trwających prac Synodu o synodalności.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Mateusz Rzewuski

W homilii, wskazując na fundamentalny wymiar Bożego Słowa w życiu wiary abp Galbas podkreślił, że rolą Kościoła jest bycie świadkiem i sługą Słowa. A członkowie wspólnoty Kościoła są za siebie wzajemnie odpowiedzialni.

Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny. Wszystkie działania charytatywne, edukacyjne, kulturotwórcze, obecność Kościoła w mediach jest bez sensu, jeśli Kościół nie byłby sługą i świadkiem Słowa. Chciałbym bardzo żebyście za każdym razem, gdy zobaczycie, że Twój brat, obojętnie gdzie ten brat stoi, jakie ma ubrania i funkcje, i nie jest świadkiem i sługą Słowa, byście mu to powiedzieli – martwię się o ciebie, bo osłabiasz Kościół. Ale byście umieli też powiedzieć – dziękuję Ci, że twoim świadectwem i twoją służebnością wobec Słowa budujesz moją wiarę.

– mówił hierarcha.

Abp Galbas poruszył również sprawy związane z Synodem o synodalności. Duchowny zaapelował o wykonanie trzech kroków.

Pierwszy jest spojrzeniem na dany przez Ojca Świętego czas, jako na szansę, a nie zagrożenie, czy problem.

Przestańmy obdarzać Synod i samego Ojca Świętego nieufnością. Popatrzmy na niego, nie jak na jakąś przeszkodę, ale prawdziwą szansę dla nas. Szansę, która ma nas wszystkich odnowić poprzez to, że się spotkamy i porozmawiamy o tym, kim jesteśmy.

– podkreślił arcybiskup.

Drugim krokiem, do którego każdy jest zaproszony jest dialog i dzielenie się swoimi odczuciami przy uszanowaniu zdania innych osób.

Tak to może być w Synodzie, że ja słyszę coś innego i się tym dziele i ty słyszysz coś innego i się tym dzielisz, ale to nie znaczy, że przez kogoś Duch Święty przemawia, a przez kogoś nie. W tym samym czasie może przez nas oboje, po to żeby zainicjować w nas, we mnie, proces zmian, nawrócenia. To jest Synod, wspólna droga – nie wspólna katapulta. Kroczek za kroczkiem, razem.

– wyjaśnił hierarcha.

Trzecim krokiem ku synodalności jest wg abpa Galbasa indywidualne wyjście do tych, którzy aktualnie znajdują się poza wspólnotą Kościoła, tak by ich głos również był usłyszany.

Spróbujmy indywidualnie, pojedynczo – powiedz mi ty, którego nie ma ani w pierwszej, ani w ostatniej, ani w żadnej ławce kościelnej, także twoje zdanie jest ważne. Może czujesz się odepchnięty, upokorzony, odrzucony, ale twoje zdanie jest ważne, powiedz.

– zachęcił abp Adrian Galbas.

Po Mszy Świętej arcybiskup koadiutor katowicki wziął udział w spotkaniu poświęconemu sprawom Synodu.

W diecezji warszawsko-praskiej w Synod o synodalności włączyć można się poprzez ankietę synodalną. Więcej o sposobach wypełnienia ankiety oraz vademecum synodu można znaleźć tutaj.

Galeria zdjęć - link (fot. Biuro prasowe DW-P/Mateusz Rzewuski)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter