11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Żywe środowiska wiary najlepszą odpowiedzią na kryzys Kościoła

Ocena: 0
249

- Mamy do czynienia z kryzysami na różnych poziomach życia Kościoła, a najlepszą na nie odpowiedzią jest tworzenie żywych i autentycznych środowisk wiary, które będą promieniować na zewnątrz - powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Stanisław Gądecki bezpośrednio po swoim wystąpieniu nt. „Wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce” w ramach rozpoczętego dziś 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Fot. www.flickr.com/ EpiskopatNews/386. ZP KEP - Sesja Rada Biskupów Diecezjalnych

Przewodniczący Episkopatu podkreślił potrzebę szukania i znajdowania właściwych odpowiedzi na liczne kryzysowe zjawiska, z jakimi mamy do czynienia zarówno w Kościele jak i w życiu społecznym.

Znalezienie właściwych odpowiedzi duszpasterskich ze strony Kościoła, jest o wiele ważniejsze od samego kryzysu i faktycznie to zadecyduje o przyszłości Kościoła w Polsce

- podkreślił.

Wśród kryzysów jakich dziś doświadcza Kościół, abp Gądecki na pierwszym miejscu wymienił „kryzys wiary i doświadczenia religijnego”. Kryzysu w tej sferze doświadcza nie tylko Kościół w Polsce, ale i Kościół powszechny, szczególnie w naszym kręgu cywilizacyjnym. Natomiast w Polsce jest to zjawisko stosunkowo nowe, choć już dające o sobie znać.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu, jedną z pochodnych kryzysu wiary jest „kryzys samego duchowieństwa”, co objawia się

nader smutnymi casusami pedofilii bądź homoseksualizmu, które zdają się niekiedy przyćmiewać całe dobro wynikające z misji kapłańskiej.

Abp Gądecki zauważył, że dostrzegamy dziś silne napięcie między tym, co rozumiemy pod pojęciem „Kościoła bogatego” i bogatych środków jakimi Kościół winien się posługiwać, a koncepcją „Kościoła biednego”, koncentrującego swą uwagę na ludziach ubogich (w takiej czy innej sferze) i posługującego się ubogimi środkami.

W naszym Kościele widzimy z jednej strony wezwanie do ewangelicznego ubóstwa, a z drugiej nierozumność pewnych zachowań, które dotyczą nie tylko duchowieństwa ale też i osób świeckich

– podkreślił abp Gądecki dodając, że

świeccy w równej mierze co duchowni są wezwani do dawania świadectwa wierności wartościom ewangelicznym i życia według nich.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu bardzo silny jest dziś kryzys rodziny i życia rodzinnego, co stanowi olbrzymie wyzwanie duszpasterskie dla Kościoła. Dostrzegalne jest też wiele zjawisk kryzysowych wśród młodzieży, na które należy patrzeć w powiązaniu ze szkołą i szkolną edukacją.

Na te wszystkie zjawiska kryzysowe trzeba szukać rozwiązań, które dążą do stworzenia żywych środowisk wiary, zdolnych do dania świadectwa świętości w samym Kościele i wobec otaczającego świata

– podkreśla abp Gądecki. Dodaje, że we współczesnym świecie świadectwo życia według wartości ewangelicznych - krótko mówiąc świadectwo świętości - przekonuje najbardziej. Dodaje też ludziom odwagi, a Kościół zachęca do zmian, które są konieczne.

Jak informuje abp Gądecki, temat wyzwań duszpasterskich, przed jakimi stoi dziś Kościół w Polsce, będzie wiodącym tematem refleksji na następnym zebraniu plenarnym KEP, w październiku w Łodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter