4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki życzy błogosławionych świąt w języku migowym

Ocena: 0
335

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Radości, miłości, ciepła rodzinnego – życzy w języku migowym abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po raz pierwszy złożył życzenia Głuchym i Słabosłyszącym w języku migowym.

fot. Mazur/episkopat.pl

Życzenia opublikowano na portalu społecznościowym. Oprócz metropolity poznańskiego w filmie występują m.in. uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Poznaniu, przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych i Towarzystwa Osób Niesłyszących, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchowego i osoby zaangażowane w duszpasterstwo niesłyszących archidiecezji poznańskiej.

– Ładnie. Wszystko zrozumiałe. Miło, że się nauczył tylu znaków. To nasz biskup – mówi w języku migowym jeden z podopiecznych duszpasterstwa na widok abp. Gądeckiego. Młodzież życzy „wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, miłości dla wszystkich Niesłyszących”.

Na moście Biskupa Jordana w Poznaniu życzenia w języku migowym składają małżonkowie, którzy przeżywają 57. wspólną Wigilię Bożego Narodzenia. – Życzymy, by wasza wiara w Boga zawsze była silna, życzymy, byście potrafili przebaczać i by nie było kłótni, dokuczania. Dla małżeństw Głuchych życzymy wielu pięknych wspólnych chwil – mówią małżonkowie.

Pomysłodawcą filmu jest ks. Marcin Płóciennik, duszpasterz niesłyszących archidiecezji poznańskiej. Kapłan co tydzień odprawia mszę św. w języku migowym w poznańskim kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami.

Według Głównego Urzędu Statystycznego 14% osób niepełnosprawnych w wieku 15-70 lat ma wadę słuchu, co daje liczbę około 850 tysięcy osób. Według danych podanych w raportach GUS przyjmuje się, że 100 tysięcy osób w Polsce posługuje się językiem migowym.

Film dostępny jest w Internecie na stronie ://youtu.be/cCaZFVIt7lg.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter