17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki zainaugurował rekolekcje Oddanie33

Ocena: 0
524

Rekolekcje te można streścić w czterech słowach: spełniać wszystkie uczynki przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi, aby je spełniać doskonale przez Jezusa, z Jezusem, w Jezusie i dla Jezusa Chrystusa – mówił metropolita poznański inaugurując ogólnopolskie, 33-dniowe rekolekcje Oddanie33. W rekolekcjach może uczestniczyć każdy m.in. za pośrednictwem Internetu - na stronie Oddanie33.pl.

Inauguracji dokonał Przewodniczący KEP 29 listopada 2020 r., w pierwszą niedzielę Adwentu, podczas Mszy św. inauguracyjnej o godz. 10:00 w katedrze poznańskiej.

Rekolekcje, które potrwają do 31 grudnia, są konkretną propozycją formacji duchowej dla wiernych na czas Adwentu i mają przygotować ich do aktu całkowitego oddania się Matce Bożej..

W homilii abp Stanisław Gądecki m.in. zauważył, że Matka Boża uczy nas przeżywać Adwent jako oczekiwanie na przyjście Pana.

W istocie Adwent wyraża duchowo bogactwo postawy Maryi. W tym czasie Kościół uczy się od Maryi i z Maryją gotowości na przyjęcie Zbawiciela

– mówił metropolita poznański. Przypomniał, że idea rekolekcji wypływa z duchowości św. Ludwika Marii Grignon de Montfort.

Jednym z najwznioślejszych przejawów duchowości św. Ludwika jest utożsamienie się człowieka wierzącego z Maryją w Jej miłości do Jezusa i służbie Jemu. To mistyczne utożsamienie się chrześcijanina z Maryją jest całkowicie ukierunkowane na Jezusa

– podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wyjaśnił, że pierwsze 12 dni rekolekcji to czas oderwania się od ducha tego świata, aby móc lepiej zrozumieć Chrystusa i przez to zbliżyć się do Niego. Kolejne 21 dni to czas poznawania tajemnic Chrystusa i Maryi. Wreszcie ostatniego dnia przypada zawierzenie się Maryi. Będzie się ono mogło dokonać prywatnie lub publicznie 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

Spełniać swoje uczynki przez Maryję, to znaczy we wszystkim i w każdych okolicznościach być posłusznym Najświętszej Maryi Pannie i pozwolić kierować się we wszystkim Jej duchowi, którym jest Duch Święty. Trzeba we wszystkich swoich pracach patrzeć na Maryję jako na idealny wzór wszelkiej cnoty i doskonałości

– podkreślił abp Gądecki.

W rekolekcjach można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu na stronie Oddanie33.pl, nauki będą też dostępne na antenie Radia Emaus, Radia Głos i Radia Nadzieja, oraz codziennie o godz. 21 na żywo w mediach społecznościowych. Nauki rekolekcyjne zostaną też przetłumaczone na inne języki, m.in. angielski, francuski i rosyjski.

PLAN CODZIENNYCH TRANSMISJI NA ŻYWO:

  • 21:00 - APEL JASNOGÓRSKI z Jasnej Góry
  • 21:15 - Medytacja rekolekcyjna na dany dzień
  • Około 21:30-21:45 - Różaniec (dla chętnych).

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter