22 stycznia
sobota
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: W Dzień Zaduszny Kościół przychodzi z modlitewną pomocą wszystkim w czyśćcu cierpiącym

Ocena: 0
200

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych 2 listopada abp Stanisław Gądecki przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. połączonej z procesją za zmarłych wewnątrz katedry poznańskiej.

Fot. www.archpoznan.pl

W Dzień Zaduszny Kościół stara się przyjść z pomocą swoimi modlitwami wszystkim w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do radości niebiańskiej” – mówił w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

We Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Szymon Stułkowski, członkowie kapituły katedralnej oraz wierni świeccy.

Podczas liturgii abp Gądecki wspomniał papieża Jana XIII, który w 968 r. ustanowił w Poznaniu pierwszą diecezję w Polsce, papieża Piusa VII, który podniósł biskupstwo poznańskie do rangi archidiecezji, biskupów, arcybiskupów i prymasów Polski, którzy tu pasterzowali, a także królów i władców polskich pochowanych w katedrze – Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego, Przemysła II i Rychezę.

Uczestnicy modlili się też za kapłanów, kleryków, zakonników i zakonnice, i wszystkich wiernych zmarłych.

Kościół modli się za ochrzczonych zmarłych, którzy podczas ziemskiego życia byli otwarci na Boga, ale w sposób nie doskonały. W intencji tych, których droga pośmiertna wymaga jeszcze oczyszczenia z niedoskonałości. Do nieba bowiem nic nieczystego wejść nie może

– mówił abp Gądecki.

Ks. prof. Jan Szpet podkreślił w homilii, że dzień wspomnienia wszystkich zmarłych skłania nas do stawiania pytań o cel i sens naszego życia, który odnajdujemy w słowach Chrystusa.

Dlaczego umieramy? Dlaczego nasze ciało rozsypuje się w proch? Jaka jest nadzieja naszej nieśmiertelności? Zauważamy, że smutek możemy przemienić w nadzieję. Odpowiedzi na te pytania daje nam Chrystus, wierzymy w to, co mówią księgi Pisma Świętego

– zaznaczył ks. prof. Szpet.

Dusze w czyśćcu przeżywają czas próby, czas wejścia do nieba, oczekiwania. Niezbędna jest im nasza pomoc. Ofiarowana Eucharystia, modlitwa, zyskiwanie odpustów – mogą przyjść im z pomocą, by jak najszybciej mogły wejść do nieba

–  przypomniał ks. prof. Szpet.

Liturgia za zmarłych zakończyła się w krypcie katedry poznańskiej, gdzie znajdują się m.in. groby biskupów poznańskich – kard. Mieczysława Ledóchowskiego, abp. Antoniego Baraniaka i Jerzego Stroby oraz kard. Zenona Grocholewskiego, wieloletniego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter