19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Uczestnicząc w procesji, wyrażamy naszą wiarę

Ocena: 0
470

– Podążając w procesji Bożego Ciała, wyrażamy wiarę, która została nam przekazana. Podobnie jak nasi przodkowie tak i my chcemy przekazywać tę wiarę dalej – mówił podczas procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej abp Stanisław Gądecki.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził procesję z poznańskiego sanktuarium Bożego Ciała do katedry.

W kazaniu na zakończenie procesji metropolita poznański rozważał słowa Chrystusa „aby świat uwierzył”. Mówił o biblijnym rozumienia świata i wiary w Boga, a także o tym, jak dzieło przekazu wiary realizuje się dzisiaj, w kontekście 1050. rocznicy powstania pierwszego polskiego biskupstwa w Poznaniu.

Abp Gądecki przywołał słowa Karla Rahnera, porównujące procesję Bożego Ciała do łagodnej fali pełnej spokoju i majestatu, pochodu z kornie złożonymi dłońmi, a nie z gorzko zaciśniętymi pięściami, pochodu, który nikomu nie zagraża, nikogo nie wyklucza i błogosławi nawet tym, co stoją zdziwieni z boku i patrzą, niczego nie pojmując.

Metropolita poznański przypomniał, że słowo „świat” w Biblii to pewna rzeczywistość geograficzna, przynależne do niego żywioły, rośliny, zwierzęta, a nawet człowiek, a sama wielkość i piękno wszechświata pozwala zrozumieć, kim jest jego Stwórca. Według św. Jana świat, to także ludzie poddani szatanowi, trwający w błędzie i złości.

– Właśnie do tego ostatniego znaczenia nawiązuje wołanie Chrystusa "aby świat uwierzył". Ludzie oślepieni duchem tego "świata", czyli duchem niewiary, nienawidzą Chrystusa i jego uczniów – mówił abp Gądecki.

– Przypominanie o tych sprawach jest dzisiaj konieczne także z powodu kryzysu prawdy, jaki przeżywamy. We współczesnej kulturze często występuje tendencja do przyjmowania za jedyną prawdę tę, która jest związana z techniką. Prawdziwe – uważamy – jest tylko to, co człowiek potrafi doświadczyć i zmierzyć, tylko to, co jest widzialne i dotykalne – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wiedza naukowa, choć niezwykle ważna dla życia człowieka, sama w sobie nie wystarcza, bo „potrzebujemy nie tylko chleba materialnego, ale także miłości, sensu i nadziei, solidnego fundamentu, które pomogłyby nam żyć z sensem także w czasach kryzysu”.

– Wierzyć to spotkać Boga, wspierającego mnie i obdarzającego obietnicą niezniszczalnej miłości. Wierzyć oznacza powierzyć się z ufnością owemu głębokiemu sensowi, wspierającemu mnie i świat – zauważył abp Gądecki.

Szczególną uwagę metropolita poznański zwrócił na zbliżającą się rocznicę powstania pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. – Szczęśliwi jesteśmy w Poznaniu z tego powodu, że to wyznanie wiary trwa u nas od ponad 1050 lat. W związku z tym w przyszłym – 2018 roku – będziemy obchodzić jubileusz narodzin pierwszego w Polsce biskupstwa – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że powstanie pierwszych w Polsce struktur kościelnych służyło integralnemu przekazowi wiary. – Razem z pierwszym biskupem Jordanem przybył wówczas do Poznania dar sukcesji apostolskiej, dzięki której możliwe stało się bezpieczne czerpanie z czystego źródła wiary, zagwarantowana została ciągłość pamięci Kościoła – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że w 968 roku, dwa lata po chrzcie Polski, ustanowiono dla Poznania pierwsze w Polsce biskupstwo, obejmującego całe państwo. Wspomniał także obchody tysiąclecia biskupstwa poznańskiego w 1968 roku i koronację obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej.

– My dzisiaj, podążając w procesji Bożego Ciała, wyrażamy wiarę, która została nam przekazana – począwszy od czasów biskupa Jordana – przez ten wielki, ponadtysiącletni łańcuch dziejów Kościoła w naszej Ojczyźnie. Jesteśmy integralną częścią tego ciągu dziejów i podobnie jak nasi przodkowie tak i my chcemy przekazywać dalej tę wiarę, "aby świat uwierzył" – mówił abp Gądecki.

W procesji Bożego Ciała wzięły udział tłumy wiernych, wśród nich poznańscy biskupi pomocniczy, kapłani i siostry zakonne, a także "bamberki", czyli potomkowie osadników przybyłych z okolic Bambergu w XVIII w. Tuż za baldachimem szedł wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

W trakcie procesji udzielono też błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem pacjentom Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego, położonego na trasie procesji. Na zakończenie uroczystości abp Gądecki przedstawił wiernym nowo wyświęconych księży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter