18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Światowy Dzień Ubogich jest pogłębieniem Tygodnia Miłosierdzia

Ocena: 0
659

– Kontynuacją, a zarazem rozwinięciem i pogłębieniem Tygodnia Miłosierdzia będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich – powiedział abp Stanisław Gądecki w Światowy Dzień Ubogich. Przewodniczący KEP podkreślił, że celem tego dnia jest nie tylko dzielenie się dobrami materialnymi z potrzebującymi, ale chodzi o podjęcie nowego stylu życia polegającego na spotkaniu z ubogimi.

fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, w której uczestniczyli ubodzy, samotni i bezdomni oraz wolontariusze i pracownicy placówek, gdzie potrzebujący na co dzień otrzymują pomoc. Obecne były też siostry zakonne prowadzące jadłodajnie Caritas.

W homilii abp Gądecki zauważył, że nowy Światowy Dzień ustanowiony przez papieża Franciszka ma nie tylko uwrażliwić chrześcijan na problem potrzebujących i zbieranie funduszy na pomoc dla ubogich, ale ma ich zachęcać do podejmowania nowego stylu życia, polegającego na spotkaniu z ubogimi.

Przewodniczący KEP przypomniał, że w Polsce już w 1937 r., na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas, podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Zaznaczył, że przed wojną w ich organizację włączały się oprócz środowisk religijnych także władze świeckie oraz media.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na dwa wymiary Tygodnia Miłosierdzia, rozpoczynającego się od 2013 r. w niedzielę Bożego Miłosierdzia.

– Pierwszym jest modlitwa oraz apostolstwo miłosierdzia. Idzie o budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Druga płaszczyzna działań to konkretny czyn miłosierdzia – zaznaczył metropolita poznański.

Przypomniał, że co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. – Przyłączają się do tego dzieła wszyscy, którzy rozumieją, do czego wzywają słowa Kazania na Górze, rozpoczynające się błogosławieństwami – podkreślił metropolita poznański.

Metropolita poznański zauważył, że troska o biedniejszych jest wymogiem miłości. – Jest wymogiem miłości i sprawiedliwości, aby w trudnych chwilach ci, którzy dysponują większymi środkami, zatroszczyli się o tych, którzy żyją w niedostatku – stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że aby zwalczyć niesprawiedliwe ubóstwo, które stanowi zagrożenie dla pokoju wszystkich, należy odkryć na nowo umiar i solidarność jako wartości ewangeliczne, a jednocześnie uniwersalne. – Mówiąc konkretniej, nie można skutecznie zwalczać biedy, jeżeli nie postępuje się zgodnie z tym, co pisze św. Paweł do Koryntian, jeśli nie dąży się do tego, „żeby była równość”, zmniejszając dystans między tymi, którzy marnotrawią to, co mają w nadmiarze, a tymi, którym brakuje nawet rzeczy najniezbędniejszych – tłumaczył abp Gądecki.

Podczas Mszy św. modlono się za ubogich, samotnych i bezdomnych oraz za wolontariuszy i pracowników instytucji, którzy niosą im na co dzień pomoc.

Po Eucharystii zebrani spotkali się na placu Wolności, gdzie Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowała gorący posiłek dla ubogich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter