24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Św. Józef pomocą w czasach podważania praw rodziny

Ocena: 0
2863
W czasach podważania chrześcijańskiego modelu rodziny i jej praw, deptania godności życia ludzkiego, eksperymentów w zakresie genetyki, propagowania aborcji i burzenia porządku natury między mężczyzną i kobietą potrzebujemy bliskości św. Józefa, człowieka istniejącego ze względu na Jezusa – uważa abp Stanisław Gądecki.
20150320 14:12
ms / Poznań (KAI), mz
 
Metropolita poznański zainaugurował 19 marca peregrynację cudownego obrazu św. Józefa po parafiach archidiecezji.

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał biblijny zwyczaj pielgrzymowania po drogach wiary. Metropolita poznański skupił się zwłaszcza na pielgrzymkach do Jerozolimy, Nazaretu, Betlejem i Egiptu, w których brał udział św. Józef.

– Proces wędrowania, właściwy Józefowi, nie ustał w czasach Nowego Testamentu. On trwa nadal w postaci duchowych peregrynacji przez całe późniejsze dzieje ludzkości – mówił abp Gądecki. Podkreślił, że ich świadectwem jest modlitwa czcicieli św. Józefa, oddawanie mu czci, naśladowanie jego wiary i przyzywanie jego wstawiennictwa.

– Gdy więc w sposób duchowy przybliżać się będzie do parafii naszej archidiecezji postać św. Józefa, potrzeba, abyśmy nie zamykali się w sobie – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański wezwał ojców i matki, by przekazywali swoim dzieciom wartości humanistyczne i duchowe, które przygotują ich do życia w miłości i poszanowaniu Boga.

– Przybycie św. Józefa do parafii będzie szczególną okazją dla ojców rodzin. Św. Józef jest dla was wzorem, On może nauczyć was tajemnicy ojcostwa – zauważył abp Gądecki. Apel o refleksję nad postawą św. Józefa metropolita poznański skierował także do młodych, do przygotowujących się do małżeństwa, celibatariuszy i wszystkich, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej.

Uroczystości inaugurujące peregrynację odbyły się w sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Zapewnienie o duchowej i modlitewnej łączności papieża Franciszka przesłał uczestnikom uroczystości substytut Sekretariatu Stanu abp Angelo Becciu.

Po Mszy św. abp Gądecki poświęcił samochód-kaplicę, do którego wprowadzono kopię obrazu św. Józefa. Podczas peregrynacji obraz do 2017 r. przemierzy całą archidiecezję z północy na południe. Pierwszą parafią na szlaku nawiedzenia obrazu św. Józefa będą Brody Poznańskie.

Zadaniem peregrynacji będzie ponowne uświadomienie wiernym znaczenia religijnych wartości życia rodzinnego, takich jak wspólna modlitwa, niedzielna Msza święta, częsta spowiedź i Komunia święta oraz pogłębianie znajomości Pisma Świętego i nauczania Kościoła. Karmelici uruchomili stronę internetową www.jozef-poznan.pl, na której umieszczane są informacje dotyczące bieżących wydarzeń.

Kościół św. Józefa w Poznaniu jest najstarszym kościołem pod tym wezwaniem w Polsce. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce w 1621 roku.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter