29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: przyszłość życia zakonnego zależy od młodych

Ocena: 0
810

− Przyszłość życia zakonnego zależy od wiary i dyspozycyjności ludzi młodych. Oni mogą dokonać, z racji wymiany pokoleń, odnowy duchowej własnych instytutów − mówił abp Stanisław Gądecki do osób konsekrowanych zgromadzonych w poznańskiej katedrze.

fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św., połączonej z odnowieniem przyrzeczeń zakonnych osób konsekrowanych, z okazji XXI Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Uroczystą Eucharystię współkoncelebrowali przełożeni posługujących na terenie archidiecezji poznańskiej zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz bp senior Zdzisław Fortuniak i bp pomocniczy Grzegorz Balcerek.

W homilii metropolita poznański przypomniał historyczne zasługi życia konsekrowanego w Polsce. Zauważył, że od samego początku przybycia zakonów na ziemie polskie stały się one ośrodkami ewangelizacji i katechizacji, ale także rozwoju kultury, rolnictwa i gospodarki, a w kolejnych stuleciach szkolnictwa, pracy wychowawczej i charytatywnej. 

Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na wielki wkład zakonów w odnowę polskiej państwowości po 1918 r. − Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zakony włączyły się w dzieło odnowy polskiej państwowości, ale i w duszpasterską troskę o emigrację − zaznaczył abp Gądecki. Podkreślił, że w czasie II wojny światowej zakony „opierały się hitlerowskiej i stalinowskiej napaści, często płacąc za to najwyższą cenę, jak o. Maksymilian Maria Kolbe, a także 11 nazaretanek zamordowanych przez niemieckiego okupanta w Nowogródku czy też niepokalanki, które zginęły z rąk UPA”. 

Zauważył, że w czasach komunizmu zakony nie tylko przetrwały, ale stały się przestrzenią wartości i nadziei. − Historia życia konsekrowanego budowana przez Ewangelię i krzyż jest świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary na życie Kościoła i naszej Ojczyzny − stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przekonywał, że dzisiaj też potrzeba odważnej, pełnej wiary obecności i pracy zakonników i zakonnic dla przybliżenia ludziom Chrystusa, który uczy jak żyć i po co żyć. Nawiązując do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, zaznaczył, że istnieje „potrzeba ukazywania w sposób delikatny i pełen szacunku, ale również z misyjną prawdą, że wiara w Chrystusa rozjaśnia swoim światłem całe życie człowieka, nie podważając wartości ludzkich, ale przeciwnie − doskonaląc je i wywyższając”. 

Metropolita poznański podkreślił, że wezwanie to łączy się z podjęciem wysiłku i sprostaniem pewnych wymagań. „Aby sprostać temu wezwaniu, potrzeba odnowienia konsekracji zakonnej, trzeba ponownego ofiarowania siebie na służbę Bogu i ludziom, potrzeba ofiarowania się w codziennej aktywności”. Przypomniał, że Zbawiciel objawia się w naszej codzienności i monotonii. − To właśnie tam nasze serce przemienia się przez wiarę w swojej codzienności − stwierdził abp Gądecki. Przestrzegał też przed rutyną i zachęcał do wiernego naśladowania postaw założycieli zakonów i zgromadzeń.

Stawiając pytanie o przyszłość życia zakonnego, przewodniczący KEP stwierdził, że zależy ona od odnowienia własnych korzeni i własnych wyborów. − Chodzi o życie pełne radami ewangelicznymi z możliwością konfrontacji własnego charyzmatu i konstytucji otwartych nie na łatwiznę, ale na coraz bardziej wymagające interpretacje − mówił metropolita poznański.

Podkreślił, że choć w społeczeństwie uznanie znajduje człowiek niezależny, pewny siebie indywidualista, „to życie konsekrowane przyszłości potrzebuje ludzi, którzy niczym ziarno potrafią umrzeć dla samych siebie, aby mogło się odrodzić życie siostrzane i braterskie”. Zaznaczył, że zakony potrzebują dziś ludzi, którzy patrzą w przyszłość w perspektywie sacrum, gotowi do naśladowania Jezusa, który przyszedł do nas, aby dać nam życie. 

Zdaniem przewodniczącego KEP nadzieja dla zakonów na jutro istnieje, pod warunkiem że kandydaci do tego rodzaju życia nie będą powodowani pragnieniem wygodnego życia czy chęcią zaspokojenia własnych ambicji. Abp Gądecki stwierdził, że kandydaci do życia konsekrowanego powinni z większym poświęceniem niż dawne pokolenia dać się przeniknąć gorliwością świętych i wykształcić w sobie ducha ubogiego, służebnego, gotowego do solidarnej pracy.

Podczas Mszy św. zakonnice, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, posługujący na terenie archidiecezji poznańskiej, odnowili przyrzeczenia zakonne, dziękowali za dar powołania oraz za charyzmaty osobiste i zakonne, prosili też o wierność swojemu powołaniu i świętość. 

Na terenie archidiecezji poznańskiej swoje domy i klasztory ma 19 męskich oraz 36 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, w tym 2 zgromadzenia klauzurowe: klasztor sióstr karmelitanek na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu oraz klasztor sióstr klarysek w Pniewach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter