3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki prosi biskupów świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Ocena: 4.6
466

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście skierowanym do przewodniczących Episkopatów świata poprosił o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Fot. BP KEP

W 2019 roku, w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, Przewodniczący KEP zwrócił się z prośbą do Papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Teraz prośbę o wsparcie tej inicjatywy wystosował do biskupów świata.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił jak wiele św. Jan Paweł II zrobił dla Europy i świata. Zaznaczył, że papież z Polski przywrócił w jakimś stopniu Europie jego zapomnianą część zza "żelaznej kurtyny".

Pięćdziesiąt lat dominacji radzieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej sprawiło, że do niedawna, w mentalności wielu ludzi, Europa to tylko Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy czy kraje skandynawskie. Można powiedzieć, że Jan Paweł II wyrwał z niebytu pół Europy – wielkie i wspaniałe dziedzictwo, o tych samych kulturowych korzeniach, chrześcijańskich korzeniach.

– czytamy w liście do Episkopatów świata.

Arcybiskup zaznaczył, że „dwadzieścia siedem lat pontyfikatu papieża Jana Pawła II posiada przełomowe znaczenie dla Kościoła i świata, tak w kontekście jego nauczania, jak i w kontekście oddziaływania społecznego". Podkreślił, że św. Jan Paweł II nieustannie przypominał narodom Europy o jej korzeniach, tj. rzymskim prawie, filozofii greckiej i aksjologii judeochrześcijańskiej.

Papież Polak wiedział, że obecny kryzys kulturowy jest potężnym dziejowym wezwaniem do mądrego powrotu do wspólnego dziedzictwa historycznego, jakim jest chrześcijaństwo. W tym względzie święty papież stał się prawdziwym nauczycielem i doktorem Kościoła, a w nim istotnym stróżem wartości europejskich, które stanowią nieusuwalny fundament współczesnej cywilizacji.

– wyjaśnia Abp Gądecki i wskazuje na duchowy i intelektualny świat Karola Wojtyły, który cechuje umiejętne pogodzenie tradycji i nowości. Arcybiskup określa „dziedzictwo papieża Wojtyły jako bogatą, wielostronną i twórczą syntezę wielu ludzkich ścieżek myślenia, opartą jednak na Objawieniu i wierną depozytowi wiary".

Na zakończenie listu Przewodniczący Episkopatu Polski zaprasza wszystkich do Rzymu na niedzielę 17 maja, na uroczystą Mszę Świętą z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, której będzie przewodniczył Papież Franciszek. Zachęca do podjęcia pielgrzymiego trudu i wzięcia udziału w tym wielkim dziękczynieniu za życie i posługę papieża Polaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter