29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Prawo nie jest jedynie umownym zbiorem zasad

Ocena: 0
836

– Prawo nie jest jedynie umownym zbiorem zasad, których źródłem jest państwo czy też [są nim] ustalenia społeczne, ale jest normą obiektywną, której działanie państwa powinno być podporządkowane – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu otworzył dziś w Warszawie konferencję naukową pt. "Koncepcja państwa w perspektywie nauczania Benedykta XVI".

fot. Eliza Bartkiewicz /BP KEP

Gościem spotkania zorganizowanego z okazji 90. urodzin papieża-seniora jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller. Spotkanie odbywa się w sekretariacie KEP.

Wydarzenie współorganizują watykańska Fundacja Josepha Ratzingera, KEP, Sejm RP oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

W spotkaniu biorą udział m.in. marszałkowie Sejmu – Marek Kuchciński i Senatu – Stanisław Karczewski, minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, a także parlamentarzyści, rektorzy wyższych uczelni i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce wraz z dziekanem korpusu abp. Salvatore Pennacchio, nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Podczas konferencji referaty wygłoszą m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller, metropolita wrocławski abp Józef Kupny i ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przybyłych gości powitał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że 90. rocznica urodzin Benedykta XVI stanowi okazję do podjęcia zagadnienia koncepcji państwa w ujęciu emerytowanego papieża.

Koncepcja demokratycznego państwa prawa zaproponowana przez Josepha Ratzingera – stwierdził przewodniczący KEP – ma cechy uniwersalne, dlatego temat konferencji jest dziś ze wszech miar aktualny, nie tylko w odniesieniu do Polski, ale i Europy.

– Kluczowym pojęciem tejże koncepcji jest prawo. Zdaniem Benedykta XVI, polityka, definiowana przez nauczanie Kościoła jako roztropna troska o dobro wspólne, ma za swoje główne zadanie służbę prawu i przeciwstawianie się panowaniu niesprawiedliwości. Stąd wszelkie dążenia polityków do osiągnięcia sukcesu są sensowne tylko wtedy, gdy sukces ten podlega kryterium sprawiedliwości oraz znajomości prawa i woli jego przestrzegania – wyjaśnił abp Gądecki.

Historia totalitaryzmów poucza – wskazał abp Gądecki – że oddzielenie władzy od prawa, czy wręcz przeciwstawienie tych dwóch rzeczywistości jest zawsze wysoce niebezpieczne. Ważnym problemem jest zatem właściwe rozpoznanie prawa.

– Według emerytowanego papieża, prawo nie jest jedynie umownym zbiorem zasad, których źródłem jest państwo czy też ustalenia społeczne, ale jest ono rzeczywistością fundamentalną, normą obiektywną, której działanie państwa powinno być podporządkowane – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przesłania z okazji rocznicowej konferencji skierują do zebranych przewodniczący: Bundestagu – Norbert Lammert i Zgromadzenia Narodowego Węgier – László K?vér.

W trakcie konferencji zostanie też zaprezentowany tom czwarty "Opera Omnia Josepha Ratzingera" pt. "Wprowadzenie do chrześcijaństwa".

Inicjatywa, nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, wpisuje się w międzynarodowy program obchodów 90. urodzin papieża-seniora, które rozpoczęły się 6 kwietnia w Rzymie. Tego dnia w tamtejszym Instytucie Patrystycznym Collegium Agustinianium zaprezentowana została Księga Jubileuszowa „Cooperatores Veritatis”.

Publikacja, wydana przez oficynę Libreria Editrice Vaticana i powstała z okazji przypadającej 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI, jest dziełem zbiorowym wszystkich dotychczasowych laureatów przyznawanej od 2010 r. Nagrody im. Ratzingera. Autorem jednego z zamieszczonych tam esejów jest polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, który Nagrodę przyznawaną najwybitniejszym teologom otrzymał w 2014 r.

Współorganizator konferencji, Fundacja Watykańska Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, powstała w 2010 r. Organizuje ona co roku międzynarodowe konferencje teologiczne, przyznaje stypendia młodym naukowcom oraz nagradza osoby, które poświęciły się rozwijaniu myśli teologicznej. Dyrektorem instytutu w 2016 r. został były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi SJ.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter