18 stycznia
poniedziałek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Pokój jest pierwszą powinnością wszystkich

Ocena: 0
823

– Stąd każdy człowiek ochrzczony powinien włączać się w dzieło pojednania i pokoju, przez autentyczne życie zgodne z nauczaniem Chrystusa, przez gesty wzajemnego zrozumienia i przebaczenia − mówił wieczorem w IV niedzielę Adwentu podczas Mszy świętej w poznańskiej farze abp Stanisław Gądecki.

fot. Justyna Kuśmierczak/ZHP

Metropolita poznański wziął udział w przekazaniu harcerzom Betlejemskiego Światła Pokoju.

W liturgii uczestniczyli harcerze i harcerki Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz delegacje hufców m.in. z Poznania, Kalisza, Konina, Szamotuł i z Czerwonaka.

Metropolita poznański, nawiązując do tegorocznego hasła towarzyszącego przekazaniu ognia z groty w Betlejem: „Odważnie twórzmy pokój”, podkreślił, że ten, kto rozpoznaje w Dzieciątku Zbawiciela i przyjmuje Go, ten jest człowiekiem pokoju. − W tym Dzieciątku, cichym i bezbronnym, kwilącym w pustej stajni, Bóg zwyciężył grzech i posiał ziarno nowej ludzkości. Kto jest człowiekiem przyjmującym Zbawiciela, ten jest jednocześnie człowiekiem pokoju − zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał, że Chrystusowy pokój otrzymujemy jako dar w sakramencie pokuty i pojednania, a „bez sakramentu pojednania nie ma w nas prawdziwego pokoju, są jedynie jego pozory”.

Metropolita poznański zauważył, że chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek, jest człowiekiem pokoju i apostołem pokoju, który rozumie jego bezcenną wartość.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzania pokoju zwłaszcza we współczesnym świecie, który sam nie może dać pokoju. Podkreślił, że zadanie to dotyczy wszystkich ludzi. − Praca na rzecz pokoju nie jest wyłącznie zadaniem rządów, polityków i dyplomatów. To jest także zadanie każdego z nas. Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju, prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania − stwierdził metropolita poznański.

Zaznaczył, że dziś potrzebni są ludzie, którzy „wypełniają swoje serce pokojem Chrystusowym i którzy poniosą go do domów, instytucji, miejsc pracy, na cały świat”.

Po Mszy świętej Betlejemskie Światło Pokoju zostało przeniesione w uroczystym pochodzie na poznański Stary Rynek, gdzie zostało przekazane przez harcerzy wszystkim mieszkańcom oraz gościom.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez austriackich harcerzy od 1986 r. Do Polski w tym roku dotarło po raz dwudziesty szósty. Harcerze roznoszą światło z Groty Narodzenia do urzędów, instytucji, szpitali i szkół.

W tym roku towarzyszy mu hasło: „Odważnie twórzmy pokój”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter