20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki i kard. Marx dziękują za pielgrzymkę do KL Dachau

Ocena: 0
2417
Przewodniczący episkopatów Polski i Niemiec, abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx dziękują uczestnikom pielgrzymki do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Dachau, która odbyła się 29 kwietnia z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu.
20150430 11:43
tom (KAI) / Monachium, mz
fot. PAP/EPA/PETER KNEFFEL
 
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że gdy w naszym życiu doświadczamy przemijania wszystkich rzeczy, nasze pielgrzymowanie do tego miejsca pokazuje, że pamięć o męczennikach nie ginie, ale trwa. Kard. Marx nie krył radości, że po 70 latach, po tym, co się stało, Niemcy i Polacy idą ramię w ramię i wspólnie budują Europę. – Nasze pojednanie i współpraca są świadectwem dla całego świata – zaznaczył przewodniczący niemieckiego episkopatu.

– Cieszę się, że tak duża grupa księży i świeckich pielgrzymowała do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Dachau z okazji 70. rocznicy jego wyzwolenia. Gdy w naszym życiu doświadczamy przemijania wszystkich rzeczy, nasze pielgrzymowanie do tego miejsca pokazuje, że pamięć o męczennikach nie ginie, ale trwa – powiedział abp Gądecki w rozmowie z KAI.

Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie tam ma olbrzymią wartość, gdyż w kontekście całej prawdy historycznej o II wojnie światowej miejsce to upamiętnia niewyobrażalne cierpienie polskich kapłanów. – Trzeba podkreślić ich niezwykły heroizm. Przypomnijmy, że gdyby zdradzili swoje kapłaństwo i polskość mogli być uwolnieni. Żaden z nich tego nie zrobił pozostając wiernym Bogu i Ojczyźnie. Jako Polacy powinniśmy to miejsce odwiedzać i oddawać im cześć – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że obecność KL Dachau w świadomości Polaków jest zbyt mała, co jest być może spowodowane tym, że w naszym kraju mamy wiele takich miejsc. W prawie każdej rodzinie polskiej ktoś zginął w czasie II wojny światowej i dlatego większość Polaków związana jest bardziej z miejscami, gdzie zginęli ich bliscy. – Musimy pamiętać, że polscy księża byli tą grupą zawodową, z której zginęło najwięcej osób w czasie II wojny światowej, bo 28 proc. Najwięcej księży zginęło w KL Dachau, który jest Golgotą Zachodu polskich kapłanów. Nie możemy też zapominać o wszystkich innych przedstawicielach wielu narodów, którzy tu cierpieli i ponieśli śmierć – powiedział abp Gądecki.

Przypomniał też, że głównym pomysłodawcą pielgrzymki z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu był abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, który na uroczystości przybył z grupą kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

– To wspaniałe uczucie móc okazać wdzięczność po 70 latach przede wszystkim tym, którzy wyzwolili KL Dachau. Amerykańscy żołnierze zobaczyli, do jakiego koszmaru doszło w kulturalnej i cywilizowanej Europie – powiedział kard. Reinhard Marx w rozmowie z KAI.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu nie kryje radości, że po 70 latach, po tym, co się stało, Niemcy i Polacy idą ramię w ramię i wspólnie budują Europę. – Nasze pojednanie i współpraca są świadectwem dla całego świata. Tym bardziej, gdy spojrzymy na rzeź Ormian w imperium Osmańskim sprzed stu laty – powiedział kard. Marx i podkreślił, że do pojednania może dojść tylko wtedy, gdy staniemy w prawdzie. – Nie możemy przed nią uciekać i jej ignorować. Musimy żyć w prawdzie do czego my Niemcy byliśmy w pewnym sensie przynaglani i zmuszeni. Jako Niemcy, jak chyba żaden inny naród, znaleźliśmy drogę do pojednania. Jeśli nie idzie się drogą prawdy a szuka się usprawiedliwień, to nie spojrzymy nigdy prawdzie w oczy a wtedy też nigdy nie dojdzie do pojednania i wybaczenia win. W tym kontekście gdy spojrzymy na dzieje świata to zobaczymy, że Niemcy i Polacy są wspaniałym wyjątkiem – zaznaczył.

Kard. Marx wskazał na prof. Władysława Bartoszewskiego, wielkiego orędownika polsko-niemieckiego pojednania. Wspomniał swoje ostatnie spotkanie z prof. Bartoszewskim we wrześniu ubiegłego roku w Warszawie. Obaj rozmawiali o tym, co Polacy i Niemcy już dokonali przez ostatnie 50 lat i co jeszcze powinni zrobić. – Prof. Bartoszewski wiele zrobił dla naszego pojednania. Przełamał liczne bariery dzięki czemu możemy wspólnie pracować. Nadal nie mogę uwierzyć, ze profesor już nie żyje. Całkowicie poświęcił życie polsko-niemieckiemu pojednaniu. Był wielkim człowiekiem – powiedział kard. Marx.

29 kwietnia odbyła się pielgrzymka duchowieństwa polskiego i Polonii w Niemczech z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau. Wzięło w niej udział 800 pielgrzymów z Polski, w tym 40 biskupów, ok. 600 księży i 150 świeckich. Z Niemiec przybyło 25 polskich księży i ok. 200 przedstawicieli miejscowej Polonii. Obecni byli także przedstawiciele Polskich Misji Katolickich z Belgii i Włoch.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter