4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki i abp Szewczuk podpisali deklarację na temat dialogu i polsko-ukraińskiego pojednania

Ocena: 0
1134

Abp. Stanisław Gądecki, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup większy metropolita kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podpisali dzisiaj na Jasnej Górze stanowisko-deklarację na temat woli pogłębiania dialogu i pragnieniu głębszego pojednania między Polakami i Ukraińcami. W tekście stanowiska hierarchowie wyrazili nadzieję, że w niedługim czasie oba Kościoły będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie.

Fot. pixabay.com / CC0

Abp Gądecki podziękował zwierzchnikowi UKGK za wysiłki na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, który doprowadził do podpisanej dzisiaj stanowiska-deklaracji i został przyjęty jednogłośnie przez biskupów diecezjalnych zebranych na Jasnej Górze. Deklaracja będzie krokiem milowym na dalszej drodze ku pojednaniu między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. "Liczymy na to by inicjatywa, która kończy tekst a mianowicie przyjęcie osoby św. Jana Pawła II na patrona pojednania polsko-ukraińskiego zostanie przegłosowana podczas najbliższego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu w październiku br." - powiedział przewodniczący KEP i poinformował, że zostanie przesłana do aprobaty do Stolicy Apostolskiej i po tym zostanie oficjalnie ogłoszona.

W imieniu Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Szewczuk podziękował przewodniczącemu KEP abp Gądeckiemu za wsparcie tej inicjatywy i zaproszenie na Jasną Górę by podpisać list intencyjny. "Droga pojednania polsko-ukraińskiego jest trudna dlatego prosimy o pomoc tego, który był wielkim orędownikiem naszego pojednania tu na ziemi św. papieża Jana Pawła II. Teraz on w niebiosach może więcej zrobić dla Ukrainy i dla Polski, dla tego świętego dzieła polsko-ukraińskiego pojednania" - powiedział abp Szewczuk.

Zapewnił, że biskupi UKGK podtrzymują tę inicjatywę i na najbliższym posiedzeniu ją przegłosują. "Będziemy mieć Wielkiego Papieża Polaka za patrona polsko-ukraińskiego pojednania" - zaznaczył abp Szewczuk i podziękował wszystkim biskupom za przegłosowanie tekstu. "W imieniu naszego Kościoła wielkie Bóg zapłać" - zakończył zwierzchnik UKGK.

W deklaracji-stanowisku obaj hierarchowie zaznaczają, że mając świadomość trudnych momentów w historii relacji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie pragną, za przykładem swoich wielkich poprzedników, św. Jana Pawła II, kard. Lubomyra Huzara, kard. Józefa Glempa, abp. Józefa Michalika oraz kard. Mirosława Lubacziwskiego wyrazić szczerą wolę kontynuowania dialogu i pragnienie jeszcze głębszego pojednania między naszymi Kościołami. "Chcemy patrzeć na naszą historię w duchu ewangelicznym, to jest zarówno w miłości i przebaczeniu, jak i w prawdzie, bez których niemożliwy jest jakikolwiek dialog" - deklarują.

Przypominają podjęte przez poprzedników kroki na rzecz pojednania a zwłaszcza pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Ukrainę w 2001 r., które miały charakter profetyczny i opatrznościowy. Wskazują na pokorną i godną najwyższego szacunku postawę kard. Lubomyra Huzara i jego odwagę stawania w prawdzie, co stworzyło podwaliny pojednania opartego nie na niestałych sentymentach i zrelatywizowanej wizji przeszłości, ale na prawdzie i miłości.

Przytaczają słowa kard. Huzara i św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas jego pielgrzymki na Ukrainę. "Stało się tak, że niektórzy synowie i córki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrządzali zło – niestety świadomie i dobrowolnie – swoim bliźnim z własnego narodu i z innych narodów. W twojej obecności, Ojcze Święty, i w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, pragnę za nich wszystkich prosić o przebaczenie Boga, Stwórcę i Ojca nas wszystkich, oraz tych, których my, synowie i córki tego Kościoła, w jakikolwiek sposób skrzywdziliśmy. Aby nie ciążyła na nas straszliwa przeszłość i nie zatruwała naszego życia, chętnie przebaczamy tym, którzy w jakikolwiek sposób skrzywdzili nas” - powiedział wtedy zwierzchnik UKGK.

Z kolei papież Polak zaapelował: „Niech przebaczenie, udzielone i uzyskane rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”.

Abp Gądecki i abp Szewczuk zachęcają do podejmowania dalszych kroków na drodze pojednania poprzez spotkania modlitewne, uroczyste celebracje sakramentu Eucharystii w obrządku rzymskim i bizantyjsko-ukraińskim, pielgrzymki do sanktuariów ważnych dla obu Kościołów, inicjatywy studyjne i sympozja. Obaj hierarchowie wyrażają nadzieję, że św. Jan Paweł II, który w przeszłości zainicjował proces leczenia ran i pojednania, będzie nadal go wspierał, orędując przed Bogiem w świętej sprawie pojednania. "Pragniemy dążyć do tego, aby św. Jan Paweł II przewodził nam w drodze do świętości i pojednania, a chcąc go naśladować, jesteśmy gotowi pokonywać wszelkie zewnętrzne trudności, żywiąc głęboką nadzieję na jego pomoc i wsparcie. Ufamy, iż nasze Kościoły w niedługim czasie będą mogły wspólnie ogłosić – za zgodą Stolicy Apostolskiej – papieża Polaka patronem naszego pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie" - czytamy w oświadczeniu.

Na zakończenie abp Gądecki i abp Szewczuk zawierzyli oba Kościoły "Pani Jasnogórskiej, aby osłoniła macierzyńskim płaszczem wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na Ukrainie i prowadziła nas do swego Syna Jezusa Chrystusa".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter