2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Dzień Judaizmu budził początkowo bardzo duże opory

Ocena: 0
1192

– Ludziom wydawało się, że jest to judaizowanie chrześcijaństwa – przyznał abp Stanisław Gądecki, inicjator tego wydarzenia.

2016-01-15 20:32
tk / Warszawa (KAI), mz

Chodziło zaś o to, tłumaczy przewodniczący KEP, żeby krzewić ideę łączności, jaka istnieje pomiędzy Starym i Nowym Testamentem.

W niedzielę obchodzony będzie 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się co roku w innym mieście. Tym razem będzie to Toruń. Okolicznościowe wydarzenia odbywają się w wielu polskich miastach.

W wypowiedzi dla Biura Prasowego KEP abp Gądecki zaznacza, że choć początki były trudne, to stopniowo, z uwagi na liczbę różnego typu inicjatyw, w niektórych miejscowościach udało się rozciągnąć obchody Dnia Judaizmu nawet na cały tydzień.

Metropolita poznański zaznaczył, że niektóre z tych inicjatyw wychodziły ze strony gmin żydowskich. Podkreślił jednocześnie, że kluczowe znaczenie Dnia Judaizmu polega na pogłębianiu świadomości Kościoła katolickiego.

– Teraz idzie to swoim spokojnym torem, nie budzi takich kontrowersji – powiedział abp Gądecki. – Byleby tylko nie przerodziło się to w wydarzenie kulturalne, bo tu chodzi o cos poważniejszego: chodzi o treści religijne i pogłębienie religijne jednej i drugiej strony na tyle, na ile ona zechce – podkreślił przewodniczący KEP.

Gospodarzem tegorocznych, ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie 17 stycznia Toruń. W wydarzeniu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela, Anna Azari.

Program spotkania przewiduje m.in. wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów na toruńskim cmentarzu żydowskim, panel dyskusyjny, nabożeństwo w katolickiej świątyni oraz wystawy i koncerty. Teatr Żydowski z Warszawy zaprezentuje spektakl "Dybuk".

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. W międzyczasie odbyły się w największych polskich miastach. Ubiegłoroczne ogólnopolskie obchody miały miejsce w Oświęcimiu i Bielsko-Białej.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Obchody Dnia Judaizmu organizuje co roku inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem KEP ds. Dialogu z Judaizmem we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi.

– Klimat relacji polsko-żydowskich jest coraz lepszy, co podkreślają także Żydzi – zaznacza z satysfakcją przewodniczący Komitetu, bp Mieczysław Cisło.

Tegorocznym obchodom towarzyszy motto zaczerpnięte z 1 Księgi Królewskiej: "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9).

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter