7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: cel ruchu ekumenicznego wciąż nie został osiągnięty

Ocena: 4.4
288

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, oraz bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, współprzewodniczyli nabożeństwu słowa w kościele pw. św. Marcina w Poznaniu. Modlitewne spotkanie wieczorem, 20 października, było najważniejszym punktem obchodów jubileuszowego, XX Ekumenicznego Święta Biblii, które trwa w stolicy Wielkopolski.

Fot. BP KEP

Wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań towarzyszyły słowa: „…a tego, który do Mnie przychodzi, nie odrzucę” (J 6,37), będące hasłem tegorocznego święta.

Abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że prawdziwy cel ruchu ekumenicznego, czyli przywrócenie jedności Kościoła, wciąż nie został osiągnięty.

Droga ekumeniczna przedstawiana jest jako wymiana darów – za tą definicją kryje się przekonanie, że każdy Kościół może wnieść swój własny wkład w dzieło przywracania jedności

– mówił metropolita poznański.

Przewodniczący KEP zauważył, że „od Kościołów i wspólnot zrodzonych z reformacji Kościół katolicki nauczył się centralnej roli słowa Bożego w życiu Kościoła, w celebracjach liturgicznych, w myśleniu teologicznym. Ożywiła się w nas świadomość, że Ewangelia musi być w centrum Kościoła”. Zwrócił uwagę, że od Kościołów prawosławnych „możemy nauczyć się wiele o synodalności Kościoła i kolegialności biskupów”. Metropolita poznański podkreślił, że Kościół katolicki może wnieść do dialogu ekumenicznego dowartościowanie powszechności Kościoła, ponieważ żyje on w interrelacji pomiędzy jednością Kościoła powszechnego a wielością Kościołów lokalnych.

Przewodniczący KEP przekonywał, że wszystkie działania i wysiłki ekumeniczne muszą służyć przywracaniu jedności chrześcijan. Podkreślił wagę dialogu prawdy, czyli analizy teologicznej spornych zagadnień, które w historii doprowadziły do podziałów. „W dialogu teologicznym wyłoniła się jasność, że to co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli” – stwierdził abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na ekumenizm duchowy, czyli na głębokie i konsekwentne przylgnięcie wiernych do słów kapłańskiej modlitwy Pana Jezusa „aby wszyscy byli jedno”. – Ta modlitwa podtrzymuje w nas żywą świadomość, że jedność Kościoła odpowiada woli Pana – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że wszyscy papieże od Soboru Watykańskiego II okazali się otwarci na dzieło ekumenizmu oraz że została zachowana między nimi ciągłość i spójność. Przypomniał, że w tych dniach obchodzimy 27. rocznicę ogłoszenia encykliki „Ut unum sint” św. Jana Pawła II.

Po raz pierwszy w historii papież napisał encyklikę poświęconą w całości ekumenizmowi. Wraz z nią Jan Paweł II przypomniał, że Kościół katolicki wszedł nieodwołalnie na drogę ekumenicznych poszukiwań i że wszyscy członkowie Kościoła są zobowiązani na mocy wiary do uczestnictwa w ruchu ekumenicznym

– mówił metropolita poznański. Przypomniał, że papież Franciszek mówi o ekumenizmie ducha, czyli o jedności między chrześcijanami, którą tworzy Duch Święty. „Wzywa nas to do pokory, aby nadążać za Duchem Świętym” – stwierdził abp Gądecki.

W homilii bp Andrzej Malicki, nawiązując słów stanowiących hasło tegorocznego święta zwrócił uwagę, że czasami trudno przyjść do Boga, by uklęknąć przed Nim i wsłuchać się w to, co nam oferuje. Podkreślił, że Bóg pierwszy przychodzi do nas, jak przyszedł do Pawła pod Damaszkiem. "Bóg nie zawsze przychodzi w spektakularny sposób, w burzy, w grzmocie, czasami przychodzi w delikatnym powiewie wiatru, w słowie drugiej osoby, ale najlepszym sposobem, w jakim przychodzi do człowieka, jest słowo Boże" – przekonywał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Podkreślił, że współczesny człowiek poszukuje odpowiedzi o sens cierpienia, choroby, rozwiązania swoich problemów w różnego rodzaju poradnikach czy w Internecie, a odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w Biblii.

Szukamy daleko, a Pismo Święte, słowo Boże jest blisko nas. Ważne, abyś uchwycił się go jak kotwicy, abyś uczynił z niego drogowskaz, siłę napędową, kompas w swoim życiu, a wtedy znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania i wątpliwości

– stwierdził bp Malicki. Zaznaczył, że Bóg chce, abyśmy nie tylko czytali słowo Boże, ale abyśmy nim żyli. Przekonywał, że wszelka edukacja duchowa, od najmłodszych lat życia człowieka, powinna zacząć się i kończyć na lekturze Pisma Świętego, bo „przyniesie to przemianę serc, a w konsekwencji przemianę społeczeństwa”.

Bp Malicki zachęcał, abyśmy nie bali się przychodzić do Chrystusa.

Tak wielu jest porzuconych, zagubionych, poniżonych. Chrystus przyjmie cię, jeśli przyjdziesz do Niego w pokorze, a przyjść w pokorze to znaczy przyznać się do grzechów, odwrócić się od nich i powierzyć się Jezusowi

– mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Zgromadzeni w poznańskim kościele pw. św. Marcina modlili się o jedność chrześcijan i pojednanie między narodami. Nabożeństwo słowa zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem. Oprawę muzyczną przygotował chór prawosławny Oktoich.

Ważnym akcentem jubileuszowego świętowania będzie debata ekumeniczna „Na początku był Chrystus” z udziałem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, bp. Andrzeja Malickiego, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, oraz bp. Marcina Hintza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Debata odbywa się 21 października w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Poznańska Grupa Ekumeniczna działa w stolicy Wielkopolski od 2001 r. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez chrześcijańskie Kościoły w Poznaniu są Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter