19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Depo: Zaufajmy, jest z nami Chrystus, Pan Życia!

Ocena: 2.37368
1733

„Cechą owej `krzyczącej wolności` jest brak odniesienia do Boga i negacja miłości, która prowadzi do ucieczki w kłamstwa, a w sumie do samounicestwienia!” - mówił abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Na Jasnej Górze hierarcha przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację ks. Michaela McGivney`a, założyciela Rycerzy Kolumba, największego obecnie stowarzyszenia katolickich mężczyzn na świecie.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Przypominając w homilii o cudzie za przyczyną nowego błogosławionego, którym było uzdrowienie dziecka w łonie matki, abp Depo podkreślił, że to znamienny znak od Boga, a ks. Michael McGivney jest patronem na dzisiejsze czasy, w których na całym świecie trwa batalia o życie nienarodzonych.

Czy to nie jest znak dla współczesnego świata? Zaufajmy, jest z nami Chrystus Niezawodny Dawca Nadziei, Pan Życia!

- mówił hierarcha.

Rycerze Kolumba występują w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Nawiązując do obecnych napięć społecznych w Polsce abp Depo zauważył, że „cechą owej `krzyczącej wolności` jest brak odniesienia do Boga i negacja miłości, która prowadzi do ucieczki w kłamstwa, a w sumie do samounicestwienia!”.

Patrz na koniec – to jest również wolanie Księgi Mądrości – cokolwiek czynisz!

– zaznaczył duchowny.

Abp Wacław Depo wskazał, że przykładem chrześcijańskiej odwagi, nadziei pokładanej w Chrystusie Zmartwychwstałym jest błogosławiony Założyciel Rycerzy Kolumba.

Ten amerykański kapłan poprzez swoją służbę troszczył się o jedność i godność w rodzinach, organizował działania, które organizowały braterska wspólnotę, był z ludźmi w ich smutkach w czach pandemii, śmierci i żałoby, nie obce mu były więzienia i szpitale

– nakreślał sylwetkę bł. ks. Michaela McGivney`a abp Depo.

Amerykanin Michael McGivney (1852-1890) był synem irlandzkich imigrantów. W 1877 r. został księdzem. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin emigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom.

Od początku Rycerze Kolumba są wsparciem dla Kościoła, ludzi, bronią wartości, w tym poczętego życia.

Msza święta beatyfikacyjna ks. Michaela McGivney`a sprawowana była w katedrze świętego Józefa w Hartford w Stanach Zjednoczonych 31 października br.

Czytaj także: Założyciel Rycerzy Kolumba już błogosławiony!

Podstawową płaszczyzną działania Rycerzy Kolumba jest parafia i lokalna społeczność, podejmują też wiele inicjatyw w skali krajowej i międzynarodowej.

Rycerze Kolumba są zaangażowani w niesienie pomocy potrzebującym, poszkodowanym w wyniku katastrof naturalnych na całym świecie, niepełnosprawnym i ubogim. Ponadto wspierają zgromadzenia zakonne i seminaria oraz bronią Kultury Życia. Rycerze współpracują z Ojcem Świętym, pomagając mu realizować jego osobiste dzieła miłosierdzia.

Zwracają uwagę na losy prześladowanych chrześcijan Jedną z inicjatyw była np. peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan we wszystkich Radach na całym świecie, i dzięki której udaje się pozyskiwać fundusze dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Od 2014 r. Rycerze Kolumba zebrali ponad 25 mln dolarów, które zostały przeznaczone na żywność, lekarstwa, zapewnianie schronienia chrześcijanom w Iraku i Syrii. Pomagają też w przesiedlaniu setek rodzin mniejszości wyznaniowych w Iraku - zwłaszcza chrześcijan - z powrotem do domów, z których zostali wysiedleni przez ISIS latem 2014 r.

Dokumentacja Rycerzy Kolumba na temat okrucieństw ISIS i orędownictwa na rzecz chrześcijan i innych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie była decydująca w podjęciu decyzji w 2016 r. przez byłego sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, uznającej, że w tym regionie dochodzi do ludobójstwa na chrześcijanach i innych mniejszościach religijnych.

Prawie 7 tys. członków i struktury w większości polskich diecezji - to statystyczny obraz Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Ta dynamicznie rozwijająca się w naszym kraju katolicka organizacja zrzesza mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła. Zasadami ich pracy są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 2 milionów mężczyzn. Od 15 lat obecni są w Polsce.

Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter