12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Depo: Czas skończyć z walką z Bogiem

Ocena: 0
461

– Czas skończyć z przeciwstawianiem Prawa Bożego z prawem stanowionym. Czas skończyć z walką z Bogiem. Chcemy życia Bożego w narodzie, a nie tylko obchodzenia 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej, bo tylko wtedy będziemy diamentem w koronie Maryi – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim szczycie w intencji Częstochowy i jej mieszkańców.

fot. PAP/Marcin Kmieciński

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i kapłani częstochowskich parafii. Na Mszy św. zgromadzili się przedstawiciele kapituły częstochowskiej bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny, osoby życia konsekrowanego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawicie władz samorządowych z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem.

– Na Jasnej Górze nieustannie przypominana jest prawda, że Matka Boża jest Chlubą naszego narodu. Maryja jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, w tajemnicy każdego człowieka - mówił na początku Mszy św. o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 

– Dziękujemy Maryi za Jej królowanie w naszym narodzie. Maryja zawsze nas prowadzi do Jezusa i jak w Kanie widzi zawsze czego nam brakuje. Jej oczy po matczynemu widzą głębię naszego serca. Niech nasze życie stanie się żywym diamentem Jej korony – kontynuował o. Polak. 

W homilii abp Depo wskazując na znaczenie Jasnej Góry podkreślił, że „na to miejsce przychodzimy nie tylko po to, aby się zatrzymać, ale ze świadomością celu do Kogo przychodzimy. Przychodzimy, aby wsłuchiwać się w głos Boga, Który mówi do serc i sumień”. 

Abp Depo podzielił się z wiernymi osobistym wspomnieniem, kiedy jako młody kapłan uczestniczył na Jasnej Górze w pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II. – Nad błoniami jasnogórskimi rozciągał się transparent z napisem: ’Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka’. To zadanie powraca dzisiaj do mnie i do Was – mówił abp Depo. 

– Maryja jako Matka wychowuje człowieka tej ziemi. Wprowadza nas w krąg życia Bożego. My jesteśmy z rodowodu Boga. Wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy przez Chrystusa i za wstawiennictwem Maryi – kontynuował abp Depo. 

Metropolita częstochowski odnosząc się do słów proroka Izajasza „wstąpmy na górę Pana” przywołał obraz pewnego artysty, który ukazuje Chrystusa pukającego puka do drzwi ONZ. – Chrystusa puka i czeka. My wiemy jaka jest nieraz odpowiedź – mówił metropolita częstochowski. Dodał, że przychodzimy na Jasną Górę, aby odzyskać prawdę poprzez poczucie grzechu, aby Duch Święty podprowadził nas do dawania świadectwa życia.

Arcybiskup odniósł się także do hymnu „Bogurodzica” i podkreślił, że „ten hymn nie wprowadza nas w jakąś jedynie tajemnicę, ale ten hymn wskazuje nam na Boga, Który wybrał Maryję”. 

– Nie ma prawdziwego wyznawcy Chrystusa bez odniesienia do Maryi. Nie ma polskiej osobowości bez odniesienia do Maryi. W kulcie Maryi chodzi o odkrycie sensu swojego życia – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup pytał także, czy mamy powracającą świadomość, że od początku na polskiej ziemi chrześcijaństwo jest darem, czy umiemy głosić Ewangelię życia i bronić życia? –Niektórzy nam podpowiadają czy nie lepiej zamknąć się w prywatnym religijnym skansenie i być pośród krzyczącej nieobecności – zaznaczył arcybiskup. Dodał, że chodzi o to, by słowa przyrzeczeń jasnogórskich wchodziły w głębię naszych serc i sumień, aby Prawo Boże było fundamentem naszym i tego miasta.

–Czas skończyć z przeciwstawianiem Prawa Bożego z prawem stanowionym. Czas skończyć z walką z Bogiem – zakończył metropolita częstochowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter