6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Depo: Bolesne jest, gdy niektórzy kłamliwie donoszą na praworządna Polskę

Ocena: 0
531

– Kiedy myślę Ojczyzna, to nie myślę inaczej, jak o matce – wyznał widzom TV „Niedziela” w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości abp Wacław Depo. – Bardzo bolesne jest, że niektórzy dzisiaj kłamliwie donoszą na tę matkę, która jest bezpieczna, spokojna, praworządna - powiedział metropolita częstochowski.

fot. diecezja.zam-lub.pl

– Matkę otrzymaliśmy z daru Boga, tak jak otrzymaliśmy nasze życie z daru Boga. I z kolei matką dla nas jest Ojczyzna, tak jak również podarowana nam została Matka Syna Bożego Jezusa Chrystusa jako nasza droga do Niego i przez Niego do Ojca – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że niepodległość nie przyszła łatwo. – To nie jest splot wydarzeń albo politycznych, czy nawet militarnych. Tylko to jest dar, który przyszedł za cenę olbrzymich ofiar, poświęceń również i daru życia, czyli śmierci naszych rodaków – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że „bardzo słuszne jest podkreślenie, że nasi rodacy nie tylko walczyli wprost o naszą Ojczyznę, ale byli zaangażowani, to znaczy przemocą i siłą w wojskach zaborczych. I walcząc na naszej ziemi, dzisiaj polskie ziemi, walczyli przeciwko sobie oddając życie w imię jakiegoś kanclerza, czy cara, czy jeszcze innych cesarzy”.

Abp Depo przypomniał też, że rozpoczynając wizytę w Polsce Jan Paweł II za każdym razem przyklękał, by ucałować ziemię. – Musimy patrzeć dzisiaj na dar Ojczyzny nie tylko jako na ziemię, groby, historię, ale przede wszystkim wspólnotę ludzi, którzy ją tworzą - zaapelował metropolita.

– Bardzo bolesne jest, że niektórzy dzisiaj kłamliwie donoszą na tę matkę, która jest bezpieczna, spokojna, praworządna. Dzisiaj suwerenna, a wydaje się być to w oczach świata jakimś zagrożeniem – zauważył arcybiskup i dodał: „Jako matka Polska nikomu nie zagrażamy. Chcemy być domem otwartym dla wszystkich”.

- I dlatego w tym duchu się modlę. I w tym duchu błogosławię wszystkim, którzy modlą się za dar Ojczyzny dziękując a jednocześnie prosząc o jej pomyślność i błogosławieństwo – zakończył metropolita częstochowski.

Słowo abp. Wacława Depo można zobaczyć na tv.niedziela.pl/film/2094/Narodowe-Swieto-Niepodleglosci

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter