3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp de Moulins-Beaufort: mamy powody do obaw i do gniewu

Ocena: 0
211

Katolicy we Francji mają powody zarówno do obaw, jak i do gniewu. Lęk jednak nie może nas paraliżować, a gniew, który jest słuszny i zrozumiały, musi zostać przez nas opanowany i przemieniony, abyśmy nie kierowali się nienawiścią, lecz potrafili służyć dobru. Przewodniczący Episkopatu Francji mówił o tym wczoraj wieczorem w obszernym wywiadzie dla telewizji katolickiej KTO.

Fot. PAP/EPA/ERIC GAILLARD / POOL

Abp Éric de Moulins-Beaufort udał się wraz z prezydentem Macronem do Nicei, gdzie 21-letni tunezyjski uchodźca zamordował trzy osoby w bazylice Notre-Dame. Dzieląc się tym, co zobaczył na miejscu, przyznał, że wszyscy byli przerażeni realiami i okrucieństwem tej zbrodni. Podkreślił, że państwo, które ma monopol na użycie siły, musi wywiązać się ze swych obowiązków, zapewniając chrześcijanom bezpieczeństwo. Ważne jest również, aby zagrożenie zostało nazwane po imieniu – powiedział telewizji KTO abp de Moulins-Beaufort.

Moim zdaniem mamy tu do czynienia z patologią religijną i polityczną, ale przede wszystkim religijną, trzeba to jasno powiedzieć. Patologia ludzi, którzy dają sobie wmówić, że zabijając kogoś, oddają chwałę Bogu. Jest to pod każdym względem przerażające. I jest to tym bardziej przerażające, że przybiera to postać tak okrutnych morderstw, zabójstw niemalże rytualnych. Odcięcie komuś głowy jest przecież przerażające. Wiemy skądinąd, że Państwo Islamskie chętnie się tym posługuje. Jest to akt o perwersyjnej oraz wręcz diabelskiej symbolice, który świadczy o patologii, która ogarnia umysł, serce, całą egzystencję człowieka. I ta patologia czy ideologia ma zasięg ogólnoświatowy. Ci, którzy ją propagują, są na całym świecie, korzystają z sieci społecznościowych

– powiedział telewizji KTO abp de Moulins-Beaufort.

Politycy muszą zająć jasną postawę względem tej patologii, która nam zagraża. Muszą podjąć działania zarówno wewnątrz kraju, jak i w polityce zagranicznej. Bo w tym wypadku, te trzy zamordowane osoby są również ofiarą podżegania, którego dopuszczają się przywódcy niektórych krajów

- dodaje.

Odpowiadając na pytanie Philippine De Saint Pierre, dyrektora telewizji KTO, przewodniczący Episkopatu Francji przyznał, że ma tu na myśli prezydenta Turcji, ale również innych przywódców, którzy podobnie jak Erdogan odwołują się do islamu, dążąc do podsycania konfliktów i podbojów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter