29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Budzik: wejdźcie na drogę miłosierdzia

Ocena: 0
1182

W archikatedrze lubelskiej zainaugurowano diecezjalne obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Uroczystości towarzyszyło otwarcie specjalnie przygotowanej na ten czas Bramy Miłosierdzia, która ma kształt krzyża.

2015-12-14 00:07
łsz / Lublin (KAI), sg

– Jak bardzo potrzebny jest apel o miłosierdzie w naszej Ojczyźnie. Przecież po obu stronach wznoszonych dziś barykad są ludzie wierzący, ludzie dobrej woli. Zapraszamy ich wszystkich do otwierania i przejścia przez Bramę Miłosierdzia – powiedział podczas Eucharystii abp Stanisław Budzik.

Uroczystości inaugurujące diecezjalne obchody Roku Miłosierdzia rozpoczęły się w kościele Świętego Ducha na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Tam abp Stanisław Budzik przewodniczył krótkiemu nabożeństwu otwierającemu Rok Miłosierdzia, w czasie którego odczytano fragment Ewangelii o znalezieniu owcy oraz urywek bulli papieża Franciszka „Mesericordiae vultus”. Następnie procesja wyruszyła do archikatedry lubelskiej, aby mogła zostać otwarta Brama Miłosierdzia. Po tym obrzędzie rozpoczęła się liturgia Mszy świętej, której przewodniczył metropolita lubelski.

W homilii abp Budzik zaznaczył, że wtorkowa uroczystość Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Maryi Panny nie została wybrana przypadkowo przez papieża Franciszka na dzień inauguracji Roku Miłosierdzia, bo mijała wówczas 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II – Całe to bogactwo doktrynalne soboru jest zwrócone w jednym kierunku: służyć człowiekowi. Służyć w każdym jego położeniu, w każdej jego chorobie, w każdej jego potrzebie – powiedział metropolita lubelski.

Przypomniał wiernym, że dzisiejszy dzień jest wyjątkowo przeżywany również w Rzymie, w Bazylice św. Jana na Lateranie, gdzie papież Franciszek, jako biskup tej katedry otwiera Drzwi Miłosierdzia. – Zgodnie z wolą ojca świętego, podobne uroczystości odbywają się dzisiaj we wszystkich katedrach świata. A w przyszłą niedzielę otworzymy inne bramy w naszych sanktuariach w Chełmie, Wąwolnicy, Lubartowie i Puławach – dodał.

Brama Miłosierdzia w archikatedrze lubelskiej została specjalnie wybudowana u wejścia do nowy prowadzącej do kaplicy Krzyża Trybunalskiego i Najświętszego Sakramentu. Ta brama ma kształt krzyża. – Zachęca nas ona, aby się spotkać we wzajemnym obdarowywaniu się i otwierać na Miłość, która nie zna granic. Mamy być miłosierni, jak Ojciec. Mamy brać przykład z Jego działania i pójść za wezwaniem Ewangelii, aby nie sądzić i nie potępiać, lecz wybaczać i dawać miłość oraz przebaczenie bez miary – wyjaśniał i zachęcał arcybiskup.

Nad Bramą znajduje się logo Roku Miłosierdzia, czyli wizerunek Syna Bożego jako Dobrego Pasterza, który bierze na swoje ramiona zagubioną ale odnalezioną owcę. – Twarz Chrystusa i twarz człowieka spotykają się bardzo blisko z Miłością zdolną przemienić i odnowić życie. Jedno oko mają wspólne – podkreślał hierarcha. Ma to być symbolizować zatroskanie Jezusa Chrystusa o całą ludzkość, bo „patrzy ona na sprawy człowieka ludzkim okiem, a jednocześnie człowiek jest w stanie oglądać rzeczywistość okiem Boga”.

Arcybiskup rozumie sam fakt przejście przez Bramę Miłosierdzia jako świadomą decyzję otwarcia się na spotkanie z Bogiem. – Oznacza początek drogi na której On sam wciąż nas zaskakuje i pragnie być zaskakiwany naszym miłosierdziem – powiedział abp Budzik. Dlatego zaraz za Bramą znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i konfesjonał. – W tym konfesjonale nie znajduje się tylko kapłan, szafarz Bożego Miłosierdzia, ale sam Ojciec bogaty w Miłosierdzie, gotów wyjść na spotkanie marnotrawnego syna – tłumaczył.

Kolejnym etapem na lubelskiej „drodze miłosierdzia” w archikatedrze jest obraz Matki Bożej Płaczącej. – Jest Ona Matką i Bramą Miłosierdzia przez którą przyszedł na świat Boży Syn, będący obliczem Bożego Miłosierdzia – podkreślił abp Budzik. Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości Boga, który stał się człowiekiem. Jej Magnificat została zadedykowana Miłosierdziu, które rozciąga się z pokolenia na pokolenie. – Również i my zostaliśmy ujęci w tych proroczych słowach Dziewicy Maryi, zatem nie to będzie dla nas pocieszeniem i wsparciem, gdy będziemy przekraczać Drzwi Święte, aby doświadczyć owoców Miłosierdzia Bożego.

Kresem „drogi miłosierdzia” w archikatedrze lubelskiej jest kaplica Krzyża Trybunalskiego w Lublinie czczona od wieków. – Jego kopia zawierająca cząstkę Drzewa Krzyża nawiedza niczym wielki relikwiarz, parafie naszej archidiecezji towarzysząc misjom ewangelizacyjnym – tłumaczył. – W tej kaplicy wystawiony jest przez cały dzień Najświętszy Sakrament przypominający nam, że Bóg w Jezusie Chrystusie do końca nas umiłował, a także wzywa nas abyśmy się stawali świadkami i narzędziami Bożego Miłosierdzia – apelował abp Budzik.

Wezwaniem kierowanym przez Boga do każdego człowieka jest prawdziwa miłość bez końca. – Miłość, która przekracza wszystkie przeszkody, granice i bariery. Także i te, które sami sobie stawiamy – dodał.

Metropolita mówił, że Polsce potrzebne jest doświadczenie Bożego miłosierdzia. – Jak bardzo potrzebny jest apel o miłosierdzie w naszej Ojczyźnie. Przecież po obu wznoszonych dziś barykad są ludzie wierzący, ludzie dobrej woli. Zapraszamy ich wszystkich do otwierania i przejścia przez Bramę Miłosierdzia – mówił hierarcha. 

– Szukajcie dróg pojednania i porozumienia, dialogu i pokoju we wzajemnym szacunku, przyznaniu się do własnych win i zaniedbań. Zejdźcie z drogi konfrontacji i wejdźcie na drogę miłosierdzia – dobitnie apelował abp Budzik.

Metropolita lubelski zakończył homilię wezwaniem do wiernych, aby w swoim życiu sławili Boga i stawiali się na Jego wzór osobami miłosiernymi. – Dziękujemy Panu za to, że jest miłosierny, Wysławiajmy Go, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki i bądźmy miłosierni jak Ojciec – zakończył abp Budzik.

Uroczystą Eucharystię inaugurującą Jubileuszowy Rok Miłosierdzia z metropolitą lubelskim koncelebrował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz kilkunastu kapłanów. Obecne były osoby życia konsekrowanego oraz licznie zgromadzeni wierni.

Za tydzień, w czwarta niedzielę adwentu Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte także w sanktuariach i kościołach archidiecezji lubelskiej: w Bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, w Bazylice pw. Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, w Bazylice pw. św. Anny w Lubartowie oraz w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach.

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia można zyskać odpust zupełny pod warunkiem, że odbędzie się pielgrzymkę do Drzwi Świętych, będzie się w stanie łaski uświęcającej, przyjmie się Komunię Świętą, pomodli się w intencjach podanych przez ojca świętego oraz wyzbędzie się przywiązania do wszelkiego grzechu, nawet lekkiego.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter