6 lutego
poniedziałek
Doroty, Bogdana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aborcja prawem człowieka?

Ocena: 0
567

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przedstawiła  stanowisko w sprawie tzw. raportu Maticia na temat „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Wzywa on państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia kobietom prawa do aborcji. COMECE stwierdziła, że raport łamie zasadę solidarności i pomocniczości.

fot. www.unsplash.com

Raport przyjęła 11 maja Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Jego autorem jest chorwacki socjalista Predrag Fred Matić. Głosowanie nad zaproponowaną w oparciu o treść raportu rezolucją ma się odbyć w PE 23 czerwca. Sekretariat COMECE opublikował swą opinię nt. raportu Maticia 17 czerwca. Podkreślił w niej, że Kościół katolicki uznaje znaczenie ochrony zdrowia i praw kobiet. Wyraził zadowolenie z obecnej w dokumencie troski o tę ochronę. Jednocześnie przedstawił swe zastrzeżenia wobec szeregu uwag i argumentów zawartych w projekcie rezolucji.

Wskazał, że łamiąc zasadę solidarności projekt ignoruje fakt, iż to do państw członkowskich należy tworzenie ich polityki zdrowotnej i organizowanie pracy służby zdrowia. Dotyczy to również „dziedzin bardzo wrażliwych”, takich jak regulacje dotyczące aborcji. Ponadto projekt „charakteryzuje jednostronna perspektywa”. Nie uznaje także podstawowego prawa, jakim jest sprzeciw sumienia, będący „emanacją wolności sumienia”, o której mówi Karta Praw Podstawowych UE.

Dlatego Kościół katolicki wzywa europosłów do rozważenia wrażliwego i złożonego charakteru tej kwestii, która wymaga „równowagi prawnej i etycznej wszystkich praw”, których ona dotyczy. Już dzień wcześniej w wywiadzie dla agencji ACI kard. Hollerich stwierdził, że nie może być zgody katolików na raport Maticia, który nazywa aborcję prawem człowieka i sprzeciwia się wolności sumienia.

Uważam, że musimy jasno powiedzieć, że zatwierdzenie  raportu jest sprzeczne z zasadą pomocniczości, ponieważ aborcja jest kwestią ustawodawstwa krajowego, a nie wspólnotowego. Byłoby zatem wielką szkodą dla Unii Europejskiej, gdyby nie przestrzegała pomocniczości, o której zawsze mówi. Myślę, że byłby to najlepszy argument za odrzuceniem raportu Maticia, ponieważ we wszystkich partiach politycznych mamy chrześcijan, którzy dzięki takiemu argumentowi będą mogli zagłosować przeciwko niemu. Ale trudno byłoby im głosować przeciwko , nawet wbrew własnej partii, na podstawie argumentów etycznych

 

– zaznaczył luksemburski hierarcha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter