26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

97. rocznica powstania Służby Więziennej

Ocena: 0
1208

Mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zainaugurowali obchody swego święta funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

2016-02-08 14:52
kos / Warszawa (KAI), mz

W homilii dziękował funkcjonariuszom za pracę nie tylko na rzecz bezpieczeństwa, ale także przemiany serc odbywających karę więźniów. Podkreślił, że apel Ojca Świętego Franciszka o miłosierdzie kierowany jest także pod adresem pracowników wymiaru sprawiedliwości. 8 lutego mija 97. rocznica podpisania przez Marszałka Józefa Piłsudskiego dekretu powołującego Służbę Więzienną.

Do katedry przybyli funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej z kompanią reprezentacyjną oraz pocztami sztandarowymi. O sprawowanie Eucharystii poprosił ordynariusza wojskowego ks. Paweł Wojtas, krajowy duszpasterz więziennictwa.

W homilii bp Guzdek przypomniał Chrystusową zachętę skierowaną do św. Piotra. – Słowa z dzisiejszej Ewangelii kieruję w Waszą stronę: „Wypłyń na głębię”. Chociaż jesteście profesjonalistami, wielu z was posiada duże do-świadczenie zawodowe, to jednak wykorzystajcie czas modlitwy na pogłębioną refleksję. W tym roku Kościół katolicki chce także i was zachęcić do spojrzenia na wszystko przez pryzmat miłosierdzia. Dotyczy to życia małżeńskiego, rodzinnego i zawodowego – powiedział.

Biskup Polowy przypomniał, że przesłanie Ojca Świętego Franciszka w związku z ogłoszonym w tym roku Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia skierowane jest do wszystkich ludzi. Biskup Guzdek zwrócił uwagę, że Ojciec Święty prosił o otwarcie bram miłosierdzia także w zakładach karnych.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego choć głównym zadaniem Służby Więziennej jest ochrona i izolowanie przed przestępcami, to jednak drugim wymiarem służby jest pomoc w powrocie skazanych po odbyciu kary do normalnego życia w społeczeństwie. – Nikt nie żąda i nie oczekuje, że proces resocjalizacji dokona się w stu procentach. Jednak Bóg będzie was pytał o podejmowane wysiłki – powiedział. Dodał, że za każdą przemianą serca i umysłu skazanego stoi drugi człowiek: kapelan, pedagog więzienny, funkcjonariusz.
Biskup polowy zachęcał, aby wzorem Chrystusa pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej starali się zawsze dostrzegać dobro w drugim człowieku. – Uwierzcie, że w sercach osadzonych i skazanych jest jakieś dobro. Jeśli nawet niewielkie, warto, a nawet trzeba je ocalić. Na pewno między skazanymi i osadzonymi Bóg
ma swoich ludzi – podkreślił.

Wyraził wdzięczność funkcjonariuszom, wychowawcom więziennym i kapelanom „za ewangeliczne spojrzenie na podopiecznych”. Życzył, aby każdy człowiek, który po odbyciu zasłużonej kary wraca do społeczeństwa, był źródłem ich radości. – Dziękuję za wiarę w człowieka i troskę o jego powrót do wewnętrznej wolności. W więzieniu jeszcze wyraźniej widać, co znaczy odczytać ewangeliczną prawdę o miłosierdziu, przyjąć ją i konsekwentnie według niej postępować – powiedział.

Mszę świętą koncelebrowali ks. Paweł Wojtas, ks. Jan Sikorski, pierwszy krajowy duszpasterz więziennictwa po 1989 roku oraz kapelani ordynariatu polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej i ks. Łukasz Siedlecki, wikariusz katedry polowej.

We Mszy świętej uczestniczyli pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej, z jej dyrektorem generalnym, gen. Jackiem Kitlińskim, który podziękował Biskupowi Polowemu za sprawowaną Eucharystię.

***
Służba Więzienna jest formacją mundurową podległą ministrowi sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Do jej zadań należy prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych, wykonywanie tymczasowego aresztowania, zapewnienie osobom skazanym lub tymczasowo aresztowanym przestrzegania ich praw, opieki zdrowotnej i religijnej oraz ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Po przełomie w 1989 r. pierwszym krajowym kapelanem więziennictwa, został mianowany ks. Jan Sikorski, który w stanie wojennym był duszpasterzem internowanych na warszawskiej Białołęce. Stworzył on nowe struktury duszpasterstwa więziennego odpowiadające współczesnym wymaganiom pastoralno-penitencjarnym. Od 2001 r. krajowym kapelanem więziennictwa jest ks. Paweł Wojtas.

W polskich więzieniach pracuje ok. 27,5 tys. funkcjonariuszy i ponad 2 tys. pracowników cywilnych – nauczycieli, lekarzy, psychiatrów i psychologów. Obecnie posługę duszpasterską w SW i pośród osadzonych pełni około 200 kapelanów.

Dekret organizujący polskie więziennictwo podpisany został przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 roku. Od 2010 roku w ten dzień obchodzone jest święto Służby Więziennej. Wcześniej obchodzono je 26 kwietnia, w dzień uchwalenia Ustawy o Służbie Więziennej w 1996 r. Trzy lata temu podczas święta Służby Więziennej bp Józef Guzdek poświęcił sztandar Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter