28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

80. rocznica rzezi wołyńskiej

Ocena: 1.3
446

Pojednanie może być budowane tylko na prawdzie i sprawiedliwości – stwierdzili biskupi polscy i ukraińscy w opublikowanym dziś Orędziu Przebaczenia i Pojednania w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. 

Fot. KEP

Odczytano je podczas wspólnego nabożeństwa Słowa Bożego w archikatedrze warszawskiej. Modlitwie przewodniczyli zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk, oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W podpisanym w trakcie nabożeństwa orędziu podkreślono, że w obliczu pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę doszło do zbliżenia obydwu narodów, a pojednanie między Polakami i Ukraińcami oraz współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą stanowią niezbędne warunki pokoju w naszej części Europy. W odniesieniu do wydarzeń sprzed 80 lat wskazano, iż „pojednanie może być budowane tylko na prawdzie i sprawiedliwości”. Biskupi wyrazili przekonanie, że w ten sposób możliwe będzie ułożenie naszej wspólnej przyszłości „jak wolni z wolnymi i równi z równymi”. Jako patrona procesu pojednania obydwu narodów wskazali św. Jana Pawła II.  

Przewodniczący polskiego episkopatu zaznaczył, iż nie da się dojść do jedności bez odniesienia do prawdy i bez nazwania ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu po imieniu. Prawda o nim powinna znaleźć miejsce w programach edukacyjnych Polski i Ukrainy – stwierdził abp Gądecki. 

Zwracamy się ze stanowczym apelem przede wszystkim do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych Ukrainy i Polski w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa, poprzedzonych ekshumacjami ciał zamordowanych. Pochówki te powinny mieć charakter religijny, zgodny z wyznaniem i obrządkiem ofiar. Wreszcie wyrażamy sprzeciw wobec gloryfikacji ukraińskich nacjonalistów członków OUN i UPA

– powiedział przewodniczący KEP. 

Natomiast abp Światosław Szewczuk przypomniał, że zbrodnia wołyńska jest tragedią obustronną, obydwa narody mają swoje urazy i dlatego proces wzajemnego przebaczenia musi być obustronny, a nowe okoliczności, spowodowane wojną, stworzyły szanse na postęp w tej dziedzinie.  

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biskupi Polski i Ukrainy upamiętnią Zbrodnię Wołyńską

 

O dużym znaczeniu dzisiejszych uroczystości jest też przekonany prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, ks. mitrat Stefan Batruch:

Wierzę mocno, że również działania, które będą miały miejsce w najbliższych dniach, przyczynią się do tego, że ludzie ciągle jeszcze odczuwający wewnętrzny ból i niepokój oraz cierpiący, ponieważ ich rany nie zostały w pełni uleczone, także zdołają zrobić ważny krok w swoim życiu i osobistym doświadczeniu. I ta pielgrzymka pomoże im ukoić ten ból

– powiedział greckokatolicki duchowny.  

Jutro przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie sprawował Mszę św. we wsi Parośl na Wołyniu – miejscu męczeństwa Polaków. Natomiast w niedzielę zostanie odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas. Weźmie w niej udział przewodniczący KEP oraz przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter