W tym roku na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w 55 grupach przyszło około 50 tys. wiernych. W 32. grupach rowerowych przyjechało prawie 2 tys. cyklistów, a ok. 100 pielgrzymów wybrało się w sztafecie biegowej. Nie zapominajmy o tysiącach tych, którzy z różnych względów wzięli udział w jednym lub tylko kilku etapach, korzystając z możliwości sztafetowego pielgrzymowania.
Choć wielu sceptyków upatruje kres pieszego pielgrzymowania i ogłasza koniec ery chrześcijaństwa, to doświadczenie ostatnich dni pokazuje, że pragnienie doświadczenia wspólnoty wiary, w radości dzielenia, w trudzie, czasem spiekocie dnia czy deszczu, nie ginie a wręcz odwrotnie zdaje się rozwijać.
Najliczniejsza w tym roku była 45. Radomska Pielgrzymka Piesza – 6 tys. 135 osób, na drugim miejscu sytuuje się 43. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 6 tys. osób i wreszcie 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4,1 tys. osób.
Najdłuższy szlak pokonały:
- 41. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa – 652 km w 20 dni i ze Świnoujścia – 640 km w 19 dni
- 43. Pielgrzymka Kaszubska - grupa wyruszająca z Helu – 638 km w 19 dni
- 32. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk – 560 km w 17 dni.
Tradycyjnie dodajmy, że w 7 pielgrzymkach z Warszawy przyszło w sumie ponad 10 tys. pątników. A były to:
- 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza
- Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17”
- 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
- 31. Pielgrzymka Żołnierzy
- 18. Piesza Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków
- 33. Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin
- 41. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza
Już za kilka dni wierni ponownie wyruszą pieszo na Jasna Górę. Od 17 sierpnia zaczną przybywać pielgrzymi, aby uczcić Najświętszą Maryją Pannę w Jej Jasnogórskim Wizerunku 26 sierpnia. Będzie to kolejny szczyt pielgrzymkowy.