28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

5. Arena Młodych

Ocena: 0
1055

Blisko 10 tys. uczniów w dniach 30–31 marca wzięło udział w Arenie Młodych – największym wydarzeniu ewangelizacyjnym organizowanym przez archidiecezję łódzką.

fot. ks. Paweł Kłys

– „Miałem fantastyczny układ z tatą, miałem świetne relacje z mamą, miałem przyjaciela, miałem dziewczynę, miałam chłopaka. Straciłem to wszystko, a teraz mam pustkę!”. A czym tę pustkę wypełnisz? Telefonem? Instagramem? Bóg nie godzi się na to, żebyś żył w takiej pustce. Bóg wie, że potrzebujesz drugiego, że wtedy rośniesz, że wtedy stajesz się kimś. Dlatego Pan Bóg leczy te relacje – mówił do młodych abp Grzegorz Ryś.

Blisko 10 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Łodzi, Bełchatowa, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza, Solcy Wielkiej, okolic Łęczycy, a nawet Gdyni przybyło na Arenę Młodych, organizowaną przez archidiecezję łódzką już po raz piąty. Pomysłodawcą Areny jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Przyjechałem z Gdyni, a dowiedziałem się o Arenie w mojej parafii od jednego z księży, który zaproponował i zorganizował wyjazd. Bardzo podobało mi się całe wydarzenie, ale chyba najbardziej przeżyłem ostatnie 45 minut, które spędziliśmy na modlitwie w ciszy – na adoracji; to było coś wyjątkowego – tłumaczył Karol Mroziński z Gdyni.

Podczas spotkania ewangeliczną przypowieść o synu marnotrawnym odczytał aktor Adam Woronowicz. Zapytany o swoją obecność na Arenie Młodych i świadectwo wiary w Pana Boga, powiedział między innymi: – To jest potrzeba serca, potrzeba podzielenia się swoim doświadczeniem, którym ktoś kiedyś podzielił się ze mną; ktoś mi tę wiarę przekazał. Jako młody człowiek zorientowałem się, że nie jest to jakaś martwa litera, nie są to nudne informacje na lekcjach religii, ale jest to coś konkretnego i żywego, co zmienia moje życie i daje mi jakąś nadzieję. Coś, czego niemalże fizycznie doświadczam, i co jest autentyczne. Bóg jest! Bóg jest i jest obecny nie gdzieś wysoko, ale tu i teraz. Wydaje mi się, że to jest coś naturalnego dla mnie. Nie wstydzę się Boga, bo Bóg mnie się nie wstydzi.

Podobnie jak w pierwszym dniu Areny Młodych o relacjach pomiędzy Ojcem a jednym i drugim synem z ewangelicznej przypowieści oraz o naszej racji do Boga, który jest Ojcem, mówił do uczniów szkół średnich abp Grzegorz Ryś.

– Jestem tutaj na Arenie po raz trzeci, a najważniejszym momentem, który do mnie przemówił, było kazanie abp. Rysia. To do mnie trafia. Czuję w takich momentach, jakby Bóg do mnie mówił – wyznała Julia Grabarczyk.

Momentem wyjątkowym każdej Areny Młodych jest adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze spowiedzią i modlitwą wstawienniczą. Każdy z młodych mógł podejść do kapłanów, którzy służyli posługą sakramentalną, oraz do dwuosobowych grup wstawienników, który posługiwali modlitwą.

– Kiedy idę do spowiedzi, gdy mogę porozmawiać z Bogiem, to jest takie moje oczyszczenie. Czuję, że zrobiłam dobrze, wszystko powiedziałam i wszystko zostało mi przebaczone. Moje łzy są takim moim oczyszczeniem – powiedziała Julia Grabarczyk.

Pod koniec spotkania każdy z uczestników mógł przystąpić do Komunii świętej. Jeśli nie był u spowiedzi, mógł podejść do kapłana i poprosić o indywidualne błogosławieństwo.

Metropolita łódzki, zapytany o najważniejsze momenty w czasie tego dwudniowego spotkania ewangelizacyjnego, powiedział, że w pierwszym dniu była to modlitwa adoracji. – Miałem poczucie, że Duch Święty „prowadzi” ten moment. Natomiast dzisiaj najważniejszym momentem była posługa sakramentem pokuty i zakończenie, gdy duża liczba młodych podchodziła po błogosławieństwo. To znaczy, że jest w nich pragnienie zdążania w kierunku Pana Jezusa, a że to nie może być na ten moment spotkanie w sakramentach, nie nam oceniać. Każdy z tych młodych ma swoją historię i uwarunkowania, w jakich żyje, a nie są one najłatwiejsze. Jeśli w młodym człowieku jest trudność, która nie pozwala mu przystąpić do sakramentów, to jest to poważny temat. Dobrze jest o tym wiedzieć – podkreśla pomysłodawca Areny.

– Uważam, że takie wydarzenia, jak to dzisiejsze, pomagają nam się nawrócić, odnowić naszą wiarę i żyć nią na co dzień – mówi Natalia Jermacz.

Pierwsza Arena Młodych odbyła się w archidiecezji łódzkiej w 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter