25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

42. Warszawska Pielgrzymka Akademicka już na szlaku

Ocena: 0
589

42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła dziś rano na Jasną Górę. Podczas Mszy świętej w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu pątników pożegnał kardynał Kazimierz Nycz. Jest ich ok. 2 tys. a na trasie dołączać będą kolejni. Zamierzają dotrzeć do Matki Bożej Jasnogórskiej 14 sierpnia.

Fot. PAP/Piotr Nowak

 Pielgrzymka idzie pod hasłem "Syn was wyzwoli". Nawiązuje ono do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni.” (J 8, 36).

Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał do pielgrzymki papieża Franciszka w Kanadzie.

Jej trudność polegała na tym, że chciał przeprosić niejako w imieniu cywilizcji europejskiej, za to, że w wieku XIX i nawet XX łamała kultury miejscowe, próbowała je asymilować na wzór tej naszej w Europie i niestety w tym uczestniczył także Kościół. [...] To było ważne pielgrzymowanie, trudne i nie do końca satysfakcjonujące drugą stronę, dlatego że są pewne krzywdy, których tak do końca już się nie da naprawić

– ocenił kardynał Nycz.

Przyznał, że także tegoroczny kontekst pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę nie jest łatwy.

Z jednej strony cieszymy, że po ostatnich 3 latach pandemii udało nam się powrócić do pielgrzymowania i jest nas porównywalnie dużo do tego, co było przed pandemią, ale z drugiej strony wielu zadaje sobie pytanie, czy faktycznie mamy to już za sobą

- powiedział.

Zwrócił uwagę, że "Jezus nigdy, nigdzie nie obiecywał ludziom sielankowego, prostego życia".

Wszyscy ci, którzy dzisiaj chcieliby współczesnemu człowiekowi zaproponować takie sielankowe chrześcijaństwo, byliby nieszczerzy, bo takiej Ewangelii nie ma. Jest Ewangelia miłości, ale jest jednocześnie wzięcia krzyża w swoim własnym życiu

- zaznaczył kard. Nycz.

Zdaniem kardynała jest to także trudny czas dla Europy z powodu wojny w Ukrainie. "Jest to czas uchodźców, którzy w liczbie ponad 5 mln przekroczyło granice Polski - wielkie zadanie i wyzwanie miłości bliźniego, miłości sprawiedliwej, nieuciekającej od trudu i wyrzeczenia" - dodał, wyjaśniając również, że „innym czynnikiem, który budzi obawy, jest sytuacja gospodarcza związana z rosnącymi cenami.

A nawiązując do terminu, że "pielgrzymka to rekolekcje w drodze", kardynał prosił pielgrzymujących, żeby postawili sobie ewangeliczne pytania:

Za kogo uważam Jezusa Chrystusa? Kim On dla mnie jest? Czy jestem gotowy do wyrzeczenia? Czy jestem zdolny dla Niego i dla bliźnich, a więc dla jakiegoś większego dobra, z czegoś zrezygnować? [...] Te pytania są podstawą drogi ludzi w Kościele do Boga, a więc także podstawą duszpasterstwa akademickiego

– powiedział kard. Nycz.

Tegorocznymi patronami akademickiego pielgrzymowania będą św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot. Wszyscy oni byli w ścisły sposób złączeni z działalnością misyjną Kościoła, z szerzeniem Ewangelii po krańce Ziemi. Wyróżniali się także wielką czcią do Matki Bożej Niepokalanej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter