29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

400-lecie śmierci św. Roberta Bellarmina

Ocena: 0
441

Dziś mija 400 lat od śmierci św. Roberta Bellarmina, głównego teologa i apologety katolickiej reformy Kościoła w dobie reformacji. Choć był kardynałem i postrachem protestantów w całej Europie zmarł 17 września 1621 r., jako prosty jezuita, wśród swoich współbraci, we wspólnocie nowicjatu przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie dziś pochowany jest św. Stanisław Kostka.

fot.https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Bellarmin/ nagrobek Roberta Bellarmino w kościele Il Gesu w Rzymie, autor: Giovanni Lorenzo Bernini

Św. Robert Bellarmin urodził się 1542 r. w Montepulciano, był siostrzeńcem papieża Marcelego II. Mając niespełna 18 lat wstąpił do jezuitów. Studiował w Kolegium Rzymskim, Padwie i Lowanium. W tym uniwersyteckim mieście w Belgii rozpoczął swoją posługę. Wydał tam swe pierwsze dzieło Index hereticorum. Na żądanie Grzegorza XIII sprowadzono go do Rzymu i powierzono mu katedrę teologii polemicznej w Kolegium Rzymskim. Robert Bellarmin zaciekle bronił katolickiej wiary i walczył z protestancką herezją. W 1597 r. wydał swój mały katechizm, który został przetłumaczony na 56 języków i przez wieki był podstawowym punktem odniesienia dla katolickiej wiary. W 1599 r. Klemens VIII mianował go kardynałem. Trzy lata później został arcybiskupem Kapui. Na ołtarze wyniósł go i mianował doktorem Kościoła Pius XI.

Jubileusz 400-lecia śmierci św. Roberta rozpoczyna się dziś wieczorem w kościele św. Ignacego w Rzymie, gdzie znajduje się grób świętego. Mszy będzie przewodniczył rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Uczelnia ta wyrasta bowiem z tradycji Kolegium Rzymskiego, którego św. Robert był wykładowcą i rektorem. Jego teologicznej spuściźnie poświęcony będzie natomiast kongres naukowy, który odbędzie się w Rzymie od 17 do 19 listopada.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter