28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

40-lecie Fundacji Jana Pawła II

Ocena: 5
627

W dniach 23-25 września odbędą się w Rzymie obchody 40-lecia ustanowienia Fundacji Jana Pawła II. Rocznica ta przypadała w roku ubiegłym, lecz ze względu na pandemię przełożono uroczystości na rok bieżący.

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 r. Powołanie do życia instytucji o charakterze kościelnym, religijnym i kulturalnym było odpowiedzią na życzenie skierowane przez Polaków, zwłaszcza żyjących na emigracji, którzy pragnęli towarzyszyć Ojcu Świętemu w jego posłudze. Fundacja, która powstała w Watykanie, miała na celu umocnienie historycznych więzi łączących naród polski ze Stolicą Apostolską, rozkrzewianie kultury chrześcijańskiej i nauki katolickiej ze szczególnym uwzględnieniem magisterium Jana Pawła II oraz duchową opiekę nad pielgrzymami przybywającymi do Rzymu, zwłaszcza z ojczyzny papieża. Realizacji tych celów służą Dom Polski Jana Pawła II oraz Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu usytuowane przy Via Cassia 1200.

Z czasem zakres działania Fundacji się rozszerzył. Środowisko przyjaciół i dobroczyńców, w znacznej części tworzących koła i stowarzyszenia, stało się międzynarodowe. Natomiast od lat 90. Fundacja prowadzi program stypendialny dla młodzieży z krajów byłego Bloku Wschodniego umożliwiający studia na katolickich uczelniach w Polsce, głównie w Lublinie, gdzie mieści się Dom Fundacji Jana Pawła II, ale też w Krakowie. We wspieranie tego programu od lat włącza się również Konferencja Episkopatu Włoch. Jan Paweł II podkreślał, że formacja i wykształcenie młodych ludzi to najlepsza inwestycja w przyszłość. Miał nadzieję, że działalność stypendialna Fundacji przyczyni się do wzmocnienia roli inteligencji katolickiej w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Działalnością Fundacji kieruje Rada Administracyjna z przewodniczącym na czele. W przeszłości funkcję tę sprawowali: kard. Władysław Rubin, abp Szczepan Wesoły i kard. Stanisław Ryłko, obecnie pełni ją ks. prałat Paweł Ptasznik. Fundacja Jana Pawła II jest najstarszą z fundacji watykańskich wyszczególnionych w „Annuario Pontificio”.

Sympozjum „Jak przekazać dziedzictwo pontyfikatu kolejnym pokoleniom? Fundacja Jana Pawła II wobec nowych wyzwań” odbędzie się na Uniwersytecie Urbaniana 23 września (piątek, godz. 9-13) w ramach obchodów 40-lecia. Będzie ono okazją do refleksji nad historią Fundacji i nad formami przekazywania dzisiaj dziedzictwa Jana Pawła II oraz do wskazania perspektywy rozwoju na przyszłość. Da również sposobność, by zaprezentować działalność Fundacji Jana Pawła II przedstawicielom innych fundacji watykańskich i podzielić się nabytym doświadczeniem. W sympozjum wezmą udział m.in.: kard. Pietro Parolin i kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, o. Federico Lombardi oraz inni znamienici goście. Referaty wygłoszą osoby związane z Fundacją: ks. Stefan Wylężek, Sławomir Oder i Andrzej Dobrzyński. Będzie także dyskusja panelowa, w której głos zabiorą abp Józef Staniewski, o. Michał Paluch OP, Wojciech Halarewicz, a moderatorem będzie redaktor Michał Kłosowski.

Liturgiczny wymiar obchodów będą stanowić Msze św. sprawowane w Bazylice św. Jana na Lateranie (w piątek, 23 września o godz. 16.00), pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego oraz w Bazylice św. Piotra na Watykanie (w niedzielę, 25 września, godz. 9.00), gdzie przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. W sobotę (24 września o godz. 20.00), w Bazylice św. Pankracego odbędzie się koncert Chóru Papieskiego im. Jana Pawła II z Warszawy, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Rzymskiej.

Na obchody 40-lecia Fundacji Jana Pawła II złożą się również inne wydarzenia, które posłużą do budowania więzi między ludźmi, do głębszej refleksji nad działalnością Fundacji oraz do dziękczynienia Bogu za osobę i dziedzictwo Świętego Założyciela.

Kontakt dla mediów: Andrzej Dobrzyński (ajdobrzynski@gmail.com ; 00393463343695)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter