14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

39. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Ocena: 0
486

W niedzielę 29 września na Jasnej Górze odbyła się 39. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jej członkowie podejmują abstynencję od alkoholu jako dar z samego siebie dla ratowania innych i jako zadośćuczynienie Panu Bogu za grzechy pijaństwa.

fot. Mazur / episkopat.pl

Słowo „krucjata” wskazuje na Krzyż jako na skuteczny znak ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem. Aby wejść w tajemnicę krzyża, trzeba pokonać lęk dlatego zadaniem Krucjaty jest wyzwalanie ludzi z lęku. Abstynencja jest natomiast środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie trzeźwości w Polsce i wychowanie dzieci i młodzieży w zdrowych obyczajach.

Przez abstynencję Krucjata Wyzwolenia Człowieka rozumie całkowite i dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu jako napoju pod wszelką postacią i we wszelkiej ilości. Definicja ta nie obejmuje używania alkoholu w innym charakterze np. jako lekarstwa lub w celach liturgicznych. Również spożywanie alkoholu w potrawach (np. w tortach) lub w cukierkach zasadniczo nie podpada pod pojęcie abstynencji. Z tak określonej definicji abstynencji wynika, że nie chodzi tu o zwalczanie alkoholu jako takiego, ale o zwalczanie zwyczaju picia alkoholu.

Pielgrzymka KWC rozpoczęła się od złożenia ksiąg Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i modlitwy zawierzenia Krucjaty, ułożonej przez założyciela Ruchu Światło-Życie i KWC, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Nowym moderatorem Krucjaty został ks. Krzysztof Dukielski z diecezji radomskiej. Wezwał on pielgrzymów do budowania świadomości dzieła KWC, tak by trzeźwość była normalna w naszym społeczeństwie. Natomoast autor projektu Narodowego Programu Trzeźwości prof. Krzysztof Wojcieszek przytoczył funkcjonujące od 70 lat prawo naukowe tzw. paradoksu prewencyjnego, które pokazuje, że NPT powinien być skierowany do większości Polaków, nie tylko do osób uzależnionych.

Suma szkód społecznych powodowanych przez nieuzależnione osoby nadużywające etanolu jest większa niż suma szkód powodowanych przez osoby uzależnione.

O godz. 12.30 rozpoczęła się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w intencjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której przewodniczył delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk. Biskup w homilii nawiązał do osobistego przeżywania abstynencji w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Po południu pielgrzymi uczestniczyli na wałach jasnogórskich w drodze krzyżowej, której rozważania oparte na podręczniku Krucjaty zostały wzbogacone o świadectwa trzech małżeństw i kapłana trwających w KWC. Na zakończenie drogi krzyżowej była możliwość włączenia się w dzieło KWC.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter