20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze

Ocena: 0
1162

Kolejne 39. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę w Taizé, odbędzie się w dniach 28 grudnia 2016-1 stycznia 2017 w Rydze.

2015-12-31 12:05
tom, kg (KAI) / Walencja, sg

– Spotkaniem na Łotwie chcemy wybudować most między dwoma światami, które są nadal różne – powiedział przełożony Wspólnoty brat Alois na spotkaniu z dziennikarzami 30 grudnia wieczorem w Walencji. Po raz pierwszy kraj, wchodzący niegdyś w skład dawnego Związku Radzieckiego, będzie gościł młodzież z całej Europy.

Metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz powiedział w Walencji, że miasto to jest mieszaniną wielu różnych tradycji i kultur. Przypomniał, ze w 2014 r. Ryga była Europejską Stolicą Kultury. Wskazał na dobre stosunki między Kościołami chrześcijańskimi w tym kraju i zwrócił uwagę, że w czasach sowieckich między więzionymi wówczas duchownymi katolickimi, luterańskimi i prawosławnymi zawiązały się więzi przyjaźni. – Chcemy się podzielić doświadczeniem tych dobrych stosunków z uczestnikami spotkania organizowanego przez Wspólnotę w Taizé – powiedział abp Stankiewicz.

Zwierzchnik Łotewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego abp Janis Vanags wskazał na znaczenie Wspólnoty w Taizé dla łotewskich chrześcijan. Podkreślił, że sowiecka okupacja kraju i deportacje pozostawiły głębokie ślady na historii Łotwy. Wyraził nadzieję, że "spotkanie ekumeniczne, organizowane przez Wspólnotę pomoże leczyć rany".

Arcybiskup przypomniał, że po upadku reżymu sowieckiego w 1991 r. Taizé było źródłem wielkiego natchnienia dla łotewskich Kościołów, które musiały się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Delegacja tamtejszych chrześcijan zaraz po upadku "żelaznej kurtyny" została zaproszona do Francji. – Pieśni z Taizé są szczególnego rodzaju, podobnie jak sprawowane przez wspólnotę nabożeństwa. Od tamtego czasu na stałe zagościły one na Łotwie – przypomniał zwierzchnik luteran łotewskich.

Europejskie spotkania młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, odbywają się od 1978 na przełomie starego i nowego roku, każdorazowo w innym mieście naszego kontynentu. Po raz pierwszy młodych chrześcijan europejskich gościł w 1978 Paryż, który w sumie był 5-krotnie gospodarzem takich spotkań. 4 razy odbyły się one w Rzymie, trzykrotnie w Barcelonie i po dwa razy w 6 innych miastach, m.in. we Wrocławiu (1989 i 1995). Ponadto w Polsce spotkania te zorganizowano jeszcze w Warszawie (1999) i w Poznaniu (2009). Łącznie młodzi chrześcijanie z naszego kontynentu spotykali się dotychczas w 23 miastach, a Walencja jest drugim, po stolicy Katalonii, miastem Hiszpanii, które jest gospodarzem „Europejskiej Pielgrzymki Zaufania”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI