9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

360 tys. zł w ramach akcji "Wyślij pączka do Afryki"

Ocena: 0
2957
Fundacja Kapucyni i Misje podsumowała tegoroczną edycję akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Na potrzeby placówek misyjnych w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej zebrano ponad 360 tys. zł.
20150315 13:02
pra / Kraków (KAI), mz
fot. www.paczek.kapucyni.pl

W sobotę w Krakowie została odprawiona dziękczynna Msza św. za wolontariuszy i darczyńców akcji „Wyślij pączka do Afryki”. W tym roku zaangażowało się w nią 10 tys. osób, wzięło w niej udział także 230 szkół. Na projekty misjonarzy w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej zebrano ponad 360 tys. zł.

Fundusze zebrane w czasie akcji zostaną przeznaczone na kilka projektów prowadzonych przez polskich kapucynów w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Chodzi o budowę trzech szkół (Kpakali, Dongue Yoyo i Bam) i trzech kaplic (Bilseme, Monts de Lam, Kowone). Społeczności tych miejscowości czynnie włączą się w realizację tych projektów – przygotowanie cegieł, kamieni, piasku. Zakonnicy podkreślają, że te działania integrują też miejscową ludność. Siódmy projekt dotyczy finansowania działalności Punktu Socjalnego dla Ubogich Caritas w Ngaoundaye w RŚA, gdzie pracuje br. Benedykt Pączka.

Br. Sebastian Majcher OFMCap z Fundacji Kapucyni i Misje poinformował, że br. Robert Wnuk OFMCap w Kpakali (10 km od Bocaranga w Republice Środkowoafrykańskiej) już buduje szkołę dla 230 dzieci. – Radość dzieci rośnie każdego dnia, podobnie jak mury nowej szkoły – mówią kapucyni. Z kolei br. Tomasz Świtała OFMCap razem z mieszkańcami wioski Monts de Lam leżącej na terenie parafii św. Fidelisa Sigmaringen w Ba?bokoum (diecezja Goré w Republice Czadu) rozpocznie budowę kaplicy.

Piotr Gajda, koordynator akcji dodał, że wszyscy ofiarodawcy będą regularnie otrzymywali informacje dotyczące postępów przy realizacji projektów polskich misjonarzy.

Nazwa akcji pochodzi od nazwiska misjonarza, który jeszcze przed wyjazdem na misje organizował akcję „Benedykt Pączka zaprasza na Pączka”. Jej celem było pozyskanie środków na otwarcie pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie szkoły muzycznej. Zakonnik od września 2013 r. pracuje w miejscowości Ngaoundaye w RŚA, gdzie jako misjonarz głosi Ewangelię, ale często jego obecność wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają i kształcą osierocone dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

***
Gdy w sobotę w Krakowie podsumowywano akcję, br. Benedykt Pączka poinformował o tragicznych zajściach w Ngaoundaye. Bandyci z Czadu zamordowali 8 osób udających się na tamtejsze targowisko. „Chciałem zrobić sjestę, nie da się spać, więc piszę i proszę WAS o modlitwę; za tych, którzy zginęli dzisiaj rano oraz za nas, kiedy przyjdzie śmierć, abyśmy byli gotowi… aaaaaa zapomniałem, no i za tych, którzy zabijają – Boże miej litość nad ich czynami i zmiłuj się nad nimi” – napisał na Facebooku br. Pączka.


Post użytkownika Benedykt Pączka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter