16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - początek obchodów

Ocena: 0
871

Od 14 września do 20 października potrwają obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Rocznicowe obchody upamiętniające postać kapelana "Solidarności" objęte są patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Fot. pixabay.com/CC0

 Już dziś, 14 września, w 72. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, o godzinie 17:30 w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert „Litania Wolności”. Jest to 5-częściowa suita na 12 osobowy zespół skomponowana przez kompozytora Mariusza Kozickiego z udziałem aktora Adama Woronowicza i zespołu El Camino. Koncert zainauguruje ogólnopolski konkurs literacki dla licealistów „Dobrem Zwyciężaj”.

Kulminacją warszawskich obchodów 18 października o godzinie 19:00 w Domu Amicus będzie Wieczór Świadków – spotkanie ze świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki. Dzień później, w 35 rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego, o godzinie 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się uroczysta Msza Święta z modlitwą o jego kanonizację. Z kolei 20 października w kościele św. Stanisława Kostki i w kilku warszawskich lokalizacjach odbędzie się rodzinna gra miejsca „Zło Dobrem Zwyciężaj”.

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pozaliturgiczne wydarzenia obchodów dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2019”.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter