22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

35. Praska Pielgrzyma Rodzin już na trasie

Ocena: 4.875
2688

Po Mszy Świętej w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w drogę z  wyruszyła 35. Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus, w tym roku zmierzająca na Jasną Górę pod hasłem „Rodzina Przeniknięta Duchem Świętym” oraz 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Pielgrzymów pobłogosławił bp Romuald Kamiński.

fot. Piotr Kościński/Idziemy

Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta liturgia pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego. – Patrzcie szerzej, głębiej i mądrzej dostrzegając Boga i Jego działanie – zachęcał pątników w homilli bp Kamiński podkreślając, że jednym trwałym fundamentem na którym warto budować swoje życie jest Jezus Chrystus. 

Podkreślił, że pielgrzymka nie ma nic wspólnego z wycieczką. Odróżnia ją od niej przede wszystkim nastawienie serca. – Nie rozglądamy się na to, co nas otacza, ale spoglądamy do wnętrza, by poznać stan naszej duszy. Pomocą są nam nie informacje, które stworzyła ludzka mądrość, ale Słowo samego Boga – zwrócił uwagę biskup diecezji warszawsko-praskiej. 

Przywołując słowa Chrystusa biskup przypomniał pielgrzymom, że celem ich ziemskiej wędrówki jest Królestwo Niebieskie, a nie rzeczywistość doczesna. – Nie możemy zbyt mocno inwestować w to wszystko, co stanowi nasze ziemskie bytowanie, by to nas zupełnie nie pochłonęło. Owszem, należy angażować się w to, co tu przeżywamy, ale o tyle, o ile jest to nam niezbędne do wypełnienia naszego powołania, a więc woli Bożej – powiedział bp Kamiński. 

W ciągu dziesięciu dni pątnicy będą mieli do pokonania 315 km.W tym roku będzie im towarzyszyło hasło „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”.

–  Otwierając się coraz bardziej na działanie Ducha Świętego będziemy chcieli odkrywać tajemnicę Trójcy Świętej, której ikoną na ziemi jest rodzina. To Bóg jest źródłem miłości i zgody, której tak bardzo potrzeba dzisiejszym małżeństwom i rodzinom – powiedział Kierownik Pielgrzymki ks. Dariusz Bala przypominając, że autentyczna miłość opiera się na pełnieniu woli Bożej i szukaniu dobra drugiej osoby.

Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na siedem grup różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży akademickiej spory odsetek stanowią rodziny które wyruszają z małymi dziećmi. Najmłodsi pątnicy idą oddzielnie w tzw. "białaskach”, zaś ich rodzice w grupie biało-niebieskiej. 
Jednym z ważniejszych punktów na trasie jest 9 sierpnia sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie małżeństwa odnawiają swoje przyrzeczenia.

Wraz z Pieszą Praską Pielgrzymką Rodzin Totus Tuus już po raz dwunasty idzie na Jasną Górę Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Tym co ją charakteryzuje to przede wszystkim rodzinna atmosfera. Na trasie dołączają ich koledzy i koleżanki w mundurach z innych miejscowości. Wieczorem strażacy śpią w remizach, gdzie często czeka już dla nich przygotowany posiłek. 

Na Jasną Górę pątnicy wejdą 14 sierpnia. Zgodnie z tradycją na wałach powita ich bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -