23 lipca
wtorek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

35. Praska Pielgrzyma Rodzin już na trasie

Ocena: 4.875
2562

Po Mszy Świętej w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w drogę z  wyruszyła 35. Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus, w tym roku zmierzająca na Jasną Górę pod hasłem „Rodzina Przeniknięta Duchem Świętym” oraz 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Pielgrzymów pobłogosławił bp Romuald Kamiński.

fot. Piotr Kościński/Idziemy

Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta liturgia pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego. – Patrzcie szerzej, głębiej i mądrzej dostrzegając Boga i Jego działanie – zachęcał pątników w homilli bp Kamiński podkreślając, że jednym trwałym fundamentem na którym warto budować swoje życie jest Jezus Chrystus. 

Podkreślił, że pielgrzymka nie ma nic wspólnego z wycieczką. Odróżnia ją od niej przede wszystkim nastawienie serca. – Nie rozglądamy się na to, co nas otacza, ale spoglądamy do wnętrza, by poznać stan naszej duszy. Pomocą są nam nie informacje, które stworzyła ludzka mądrość, ale Słowo samego Boga – zwrócił uwagę biskup diecezji warszawsko-praskiej. 

Przywołując słowa Chrystusa biskup przypomniał pielgrzymom, że celem ich ziemskiej wędrówki jest Królestwo Niebieskie, a nie rzeczywistość doczesna. – Nie możemy zbyt mocno inwestować w to wszystko, co stanowi nasze ziemskie bytowanie, by to nas zupełnie nie pochłonęło. Owszem, należy angażować się w to, co tu przeżywamy, ale o tyle, o ile jest to nam niezbędne do wypełnienia naszego powołania, a więc woli Bożej – powiedział bp Kamiński. 

W ciągu dziesięciu dni pątnicy będą mieli do pokonania 315 km.W tym roku będzie im towarzyszyło hasło „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”.

–  Otwierając się coraz bardziej na działanie Ducha Świętego będziemy chcieli odkrywać tajemnicę Trójcy Świętej, której ikoną na ziemi jest rodzina. To Bóg jest źródłem miłości i zgody, której tak bardzo potrzeba dzisiejszym małżeństwom i rodzinom – powiedział Kierownik Pielgrzymki ks. Dariusz Bala przypominając, że autentyczna miłość opiera się na pełnieniu woli Bożej i szukaniu dobra drugiej osoby.

Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na siedem grup różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży akademickiej spory odsetek stanowią rodziny które wyruszają z małymi dziećmi. Najmłodsi pątnicy idą oddzielnie w tzw. "białaskach”, zaś ich rodzice w grupie biało-niebieskiej. 
Jednym z ważniejszych punktów na trasie jest 9 sierpnia sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie małżeństwa odnawiają swoje przyrzeczenia.

Wraz z Pieszą Praską Pielgrzymką Rodzin Totus Tuus już po raz dwunasty idzie na Jasną Górę Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Tym co ją charakteryzuje to przede wszystkim rodzinna atmosfera. Na trasie dołączają ich koledzy i koleżanki w mundurach z innych miejscowości. Wieczorem strażacy śpią w remizach, gdzie często czeka już dla nich przygotowany posiłek. 

Na Jasną Górę pątnicy wejdą 14 sierpnia. Zgodnie z tradycją na wałach powita ich bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę"

Dziś w Kościele: wtorek, XVI tydzień zwykły
+ święto Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ga 2,19-20, Ps 16, J 15,1-8
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -