9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

30 tys. rolników dziękowało za plony

Ocena: 4.6
816

Z udziałem 30 tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tegoroczne dożynki w 80. rocznicę wybuchu wojny były też okazją do przypomnienia o tych, którzy bronili i żywili, o patriotycznej postawie chłopów i tragizmie wsi polskiej w latach okupacji. Bp Wiesław Mering zaapelował o obronę wiary i tego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

PAP/Waldemar Deska

 Kaznodzieja podkreślił, że polska ziemia domaga się "oczyszczenia z różnych chwastów, m.in. agresji, nienawiści, kłamstwa, trolli, których życie oparte jest na sprzeciwianiu się Bożym prawom; którzy usiłują wmówić, że człowiekowi zależy tylko na chlebie, rozrywce i posiadaniu".

Zauważył, że to oczyszczenie może się dokonać tylko przez podjęcie odważnej pracy nad odnową moralną kraju. - Tylko mężnym przeciwstawieniem się, odwagą, świadectwem umiłowania całego tego dziedzictwa, które ma na imię Polska możemy obronić wiarę ojców, to jest nasze dzisiejsze Westerplatte, na którym nie godzi się bawić i radośnie pląsać - mówił ordynariusz włocławski.

Zauważył, że „trzeba odwagi, by przystąpić do pracy nad odnową moralną naszego kraju”. - Ona jest trudna mimo technologicznych sukcesów, stajemy się karłami moralnymi przy prawdziwych osiągnięciach techniczno-naukowych – zaznaczał. Kaznodzieja wyjaśniał, że „to trudna praca, bo ona dokonuje się w sercu, ale nie podjęcie jej oznaczałoby, że wiarę traktujemy obojętnie”.

Bp Mering przypominał, że „od początku chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie to właśnie wieś była matecznikiem wiary”. - Świątynie parafialne do dzisiaj są ozdobą większości naszych wiosek, naszych miasteczek, a wierni ze swojego niedostatku potrafili utrzymywać w porządku Dom Boży, traktując go jako dumę i fundament swojej tożsamości, swojej małej Ojczyzny, która integrując i łącząc mieszkańców wytwarza wspólnotę wielkiej narodowej polskiej Ojczyzny – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „tak toczyła się nasza historia, że to, co katolickie zawsze broniło, umacniało i ożywiało to, co najbardziej nasze, co polskie”.

Prezydent RP Andrzej Duda, który od kilku lat przyjeżdżał na święto rolników na Jasną Górę, w tym roku ze względu na główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przesłał okolicznościowy list do uczestników Jasnogórskich Dożynek. List odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda podkreślił, że „dziś skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności, wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu”. - Pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, w czasie wojny bolszewickiej, na frontach I i II wojny światowej, wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał m.in. prezydent RP.

Podziękował też „wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki”. - Dziękuję za Państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski – podkreślił polski prezydent.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski także mówił o wielkim wkładzie polskich chłopów w obronę naszej Ojczyzny, również w czasie II wojny światowej.

- W czasie II wojny to przecież rolnicy zasilali oddziały partyzanckie różnych formacji politycznych, przecież żaden oddział partyzancki nie przetrwałby kilku tygodni, gdyby nie pomoc polskiej wsi, gdyby nie żywienie, leczenie, chronienie, informowanie o ruchach przeciwnika. To polscy rolnicy, chłopscy synowie walczyli w niepodległościowym, antykomunistycznym podziemiu powojennym w oddziałach żołnierzy niezłomnych, to chłopi ponosili ciężary i upokorzenia za komuny i kolektywizacji przymusowej, i dostaw i ograbiania wsi z zasobów. Tak, mamy za co polskiej wsi dziękować!” - akcentował min. Ardanowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter