29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

30 lat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Ocena: 0
526

W sobotę 25 marca bp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył Mszy świętej w kościele ojców Paulinów p.w. Świętego Ducha na warszawskim Nowym Mieście. Eucharystia była głównym punktem dwudniowych obchodów 30. rocznicy inauguracji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

fot. Jacek Kalinowski

W koncelebrze wzięli udział m.in. o. przeor Klasztoru Paulinów dr Marek Tomczyk, ks. dziekan Bogdan Bartołd i definitor ojca generała o. Mariusz Tabulski, o. Szczepan Kośnik, ks. Marcin Szczerbiński – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą nie ma charakteru prawnego, ale wyraża się w osobistej modlitwie jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga – Dawcę życia. Trwa ona przez dziewięć miesięcy, czyli przez czas wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne jest zawierane poprzez przyrzeczenie.

Statystyki imponują: do tej pory przyrzeczenia składane były blisko 9 tys. razy. Dane są te niepełne, ponieważ nieokreślona grupa wiernych podejmuje Duchową Adopcję incognito.

W homilii, nawiązując do biblijnego opisu świata, bp Janocha przypomniał, że człowiek pośród wszystkich stworzonych bytów posiada szczególne miejsce i rolę. – Umieszczony jest ponad światem zwierząt, a poniżej świata bytów subtelnych – niewidzialnych Aniołów. (...) O wyjątkowości i niepowtarzalności człowieka stanowi, to co odróżnia go od zwierząt i od Aniołów, to jest powołanie do twórczości – mówił kaznodzieja. – Tylko człowiek, istota cielesno-duchowa obdarzona rozumem i wolnością, wezwana jest niejako do kontynuacji dzieła samego Stwórcy – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do idei duchowej adopcji, bp Janocha wyraził opinię, że bierze się ona z przekonania lub wiary, że my wszyscy ludzie jesteśmy współistotą, tzn. jesteśmy powiązani niewidzialnymi więzami, wynikającymi z danej nam przez Boga natury i powołania. – Z wiary Kościoła rodzi się idea i praktyka duchowej adopcji. Po tej stronie nie zobaczymy owoców tej modlitwy. Podając przykład oglądania albumu pewnej lekarki ze zdjęciami dzieci, które urodziły się dzięki tej modlitwie, bp Janocha dodał, że kiedy zakończymy nasze życie na Ziemi i staniemy przed Bożym majestatem, będziemy mogli zobaczyć już nie album, ale żywe twarze naszych braci i sióstr, którzy urodzili się i żyli tutaj dzięki modlitwie duchowej adopcji.

Po homilii nastąpiły obrzędy przyrzeczenia duchowej adopcji. Przysięgę w sobotni wieczór w kościele Świętego Ducha złożyło 100 osób, w tym osiem po raz pierwszy. Trzeba przy tym pamiętać, że takie przysięgi w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie odbywały się w innych kościołach w Polsce i na świecie, ponieważ dzieło zapoczątkowane 2 lutego 1987 roku w kościele o. paulinów ma wymiar międzynarodowy.

Przed zakończeniem nabożeństwa słowo do zgromadzonych skierował definitor ojca generała Paulinów, o. Mariusz Tabulski.

Wydarzenie muzycznie uświetnił Chór Xerys pod dyrekcją o. Ireneusza, który wykonał pierwszy raz specjalnie skomponowany Hymn Duchowej Adopcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter