28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Główne uroczystość na Jasnej Górze

Ocena: 0
399

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej będą miały miejsce 26 sierpnia na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu.

fot. arch.www.idziemy.pl

Trwający na Jasnej Górze tydzień to czas tzw. „drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego?, związanego z obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Na odpust przybędą tysiące pieszych pielgrzymów, w tym zaliczana do jednej z najliczniejszych w kraju, piesza pielgrzymka z Tarnowa. Dotrze także m.in. pielgrzymka na rolkach. Najwięcej grup wejdzie 24 i 25 sierpnia.

Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie w piątek, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta, 25 sierpnia, odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest Msza św. nowennowa, podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Pierwszą część nowenny poprowadził bp Michał Janocha z Warszawy, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

„Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w radości po pandemicznej przerwie i z wielkim błaganiem o zatrzymanie wojny – pokój na Ukrainie?- czytamy na stronie internetowej jasnogórskiego sanktuarium.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter