3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

250 młodych Polaków z 21 krajów. Trwa II Kongres Młodzieży Polonijnej

Ocena: 0
1712

O zachowaniu tożsamości narodowej, przywiązaniu do ojczyzny przodków i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski mówili uczestnicy inauguracji II Kongresu Młodzieży Polonijnej, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem "Wiarą powołani" rozpoczął się w sobotę i potrwa do niedzieli w Warszawie. Biorą w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich, w sumie 250 osób z ok. 20 krajów, m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Paragwaju, a także Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

Wspominając I Kongres Młodzieży Polonijnej, który odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaznaczył, że udział w nim był "wielką manifestacją przywiązania do Pana Boga i Polski". – Przyjechaliście do ojczyzny swoich ojców i swoich dziadków. Bardzo serdecznie wam dziękuję za to, że pamiętacie o Polsce, że chcecie tu przyjeżdżać i w jakimś sensie wiążecie swoją przyszłość z Polską – mówił marszałek Senatu.

Przypomniał, że Polonia jest w każdym zakątku świata – za granicą żyje od 16 do 20 mln Polaków. – Jesteśmy dumni z Polonii – podkreślił Karczewski. Poinformował, że Senat wspiera Polonię od 20-lecia międzywojennego. – Reaktywowany 29 lat temu odrodzony Senat również postawił sobie za jeden z głównych celów wspieranie Polonii. My realizujemy testament pierwszego marszałka, prof. Andrzeja Stelmachowskiego, który rozpoczął tę pracę: dialog i wspieranie Polonii. Bardzo zależy, nie tylko Senatowi, ale polskiemu narodowi – tym, którzy rządzą i tym, którzy są w opozycji – zależy na tym, żebyśmy mieli z wami kontakt, żeby jak najwięcej z was przyjeżdżało do Polski – podkreślił.

Zdaniem Karczewskiego, przyjazd młodych na kongres "jest objawem ich miłości do Polski". – Życzę wam, abyście wymieniali się swoimi doświadczeniami, swoimi troskami, i żebyście jeszcze bardziej zakochiwali się w Polsce – zaapelował marszałek Senatu. Dodał, że cieszy się, że uczestnicy kongresu wezmą udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. – Będziemy się wtedy łączyć. Będziemy wielką, wspaniałą, autentyczną wspólnotą narodową – ocenił.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że uczestnicy kongresu przybyli do Warszawy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Spoglądamy na to stulecie także z perspektywy Prymasów Polski odrodzonej – najpierw kard. Dalbora, a później kard. Augusta Hlonda. (Są to) Prymasi, którzy – jak w przypadku kard. Hlonda – spojrzeli nie tylko na odradzającą się Rzeczpospolitą, ale także na Polaków poza granicami naszej ojczyzny – podkreślił abp Polak.

Prymas życzył uczestnikom, aby szczególna więź łącząca Polaków za granicą z Polską "nigdy nie zagasła". – Będziemy dzisiaj prosić, aby ziarno Bożego Słowa wydawało w naszym życiu plon obfity. Abyśmy rzeczywiście wiarą powołani mogli być ludźmi pięknymi, odważnymi, kształtującymi przyszłość świata, a także tę szczególną więź między miejscami, gdzie żyjemy, a naszą umiłowaną ojczyzną – powiedział abp Polak.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że kongres ma charakter zarówno patriotyczno-tożsamościowy i religijny, jak i wypoczynkowy. – Pamiętajcie zawsze o tym, że, aby dawać i obdarowywać innych, trzeba samemu się budować i przyjmować obdarowanie z innych stron (...). To zawsze działa w dwie strony: wy powinniście obdarowywać naszą młodzież polską, z którą się spotykacie w parafiach, w których mieszkacie. A my naprawdę jesteśmy dumni z was – Polaków i młodzieży polskiej poza granicami żyjących we wszystkich krajach świata. I bardzo byśmy pragnęli – życzymy tego wam i sobie – abyście wy potrafili być dumni z naszej ojczyzny – zaznaczył kard. Nycz.

List do uczestników, odczytany przez rzecznika Krzysztofa Łapińskiego, skierował prezydent Andrzej Duda. Prezydent powitał uczestników "w ojczyźnie przodków" i zapewnił, że polskość to "nie tylko życie i praca tu, między Bałtykiem a Tatrami". "(Polskość) to przede wszystkim więź, która spaja nas wszystkich we wspólnotę przekraczającą wszelkie podziały pokoleniowe i bariery geograficzne. Łączy nas nasza wielka, bohaterska historia oraz wyrastające z Ewangelii i Dekalogu ideały wolności, sprawiedliwości i solidarności – tej codziennej, międzyludzkiej oraz tej, która jest podstawą pokoju i współpracy między narodami" – ocenił prezydent.

Zdaniem Dudy, dzięki obronie własnej tożsamości Polacy odnieśli jeden z największych sukcesów – po 123 latach niewoli odzyskali niepodległe państwo. "Jubileusz stulecia tego zwycięstwa, obchodzony w całej Polsce i we wszystkich zakątkach świata, w których żyją Polacy, jest okazją, aby złożyć uroczysty hołd tym, którzy swoją walką i pracą, twórczością i działalnością społeczną, wyrzeczeniami i modlitwą, przyczynili się do powrotu suwerennej Polski na mapę Europy. Bardzo liczną i ogromnie zasłużoną grupę stanowią wśród nich ci rodacy, których los zawiódł daleko od ziem polskich" – przypomniał prezydent.

W liście do młodych na kongresie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zapewnił uczestników o modlitwie w intencji ich samych i ich rodzin. "Polska żyje, póki żyją polskie serca, wypełnione miłością do ojczyzny. Polska żyje, póki żyją Polacy, tutaj w sercu Europy, oraz wszędzie tam, gdzie rozsiani zostali przez koleje losu" – podkreślił hierarcha. Życzył zgromadzonym, aby kongres stał się dla nich okazją do tego, by poznawać "bohaterską historię Polski, która od 1050 lat buduje Europę, wnosząc swój ogromny wkład w jej trwanie i rozwój". "Maryi, Jasnogórskiej Królowej Polski, królowej polskich serc, powierzam serca młodzieży polonijnej, zawierzając Jej ich przyszłość" – zaznaczył abp Gądecki.

List do uczestników skierował także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Komisja KEP ds. Misji, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter