28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

25-lecie odrodzenia struktur kościelnych w Rosji

Ocena: 0
716

Cztery katolickie diecezje na terytorium Federacji Rosyjskiej obchodzą 25-lecie ustanowienia nowych struktur kościelnych.

2016-04-09 17:03
tom, kg (KAI) / Moskwa, mz

W wystosowanym z tej okazji liście pasterskim biskupi przypominają "trwającą 70 lat Via Crucis", która niosła ze sobą "okrutne prześladowania" przez reżim komunistyczny, a odrodzenie Kościoła katolickiego rozpoczęło się po historycznym spotkaniu Jana Pawła II z ówczesnym przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem w 1989 r.

"Wówczas Stolica Apostolska działała szybko i zdecydowanie. W dniu 13 kwietnia 1991 roku, Kościół katolicki w Rosji i w republikach Azji Środkowej po siedemdziesięciu latach w podziemiu mógł odnaleźć nowe życie w odbudowanych strukturach kościelnych" – napisali biskupi.

Biskupi przypomnieli bolesną historię Kościoła katolickiego w Rosji poczynając od roku 1917, gdy "Kościół rozpoczął swoją Via Crucis przez 70 lat. Został on poddany brutalnym prześladowaniom, zniszczono struktury zewnętrzne Kościoła: diecezje, seminaria i świątynie. Kościół został zmuszony do życia w podziemiu. To były tragiczne dzieje a zarazem wspaniała historia naszego Kościoła" – czytamy w liście. Hierarchowie wezwali rosyjskich katolików, aby "zachowali w pamięci męczenników i wyznawców XX w.

"Dziś kierujemy wzrok na te wydarzenia i dziękujemy Bogu za wszystkie Jego dobrodziejstwa tych 25 lat. Wzywamy wszystkich wiernych do modlitwy i dziękczynnej nowenny, tak aby radość i wdzięczność nie opuszczała naszych serc" – napisali biskupi nawiązując do obchodzonego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia. "Spróbujmy otworzyć nasze serca na tych, którzy żyją w najróżniejszych peryferiach egzystencjalnych, poranieni i wzgardzeni. W czasie Jubileuszu Kościół jest jeszcze bardziej powołany, aby leczyć rany olejem pocieszenia, miłosierdzia i traktować je z należytą uwagą i solidarnością" – czytamy w liście.

13 kwietnia 1991 r. papież Jan Paweł II ustanowił administratury apostolskie dla europejskiej i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej oraz dla Kazachstanu i Azji Środkowej, mianując jednocześnie biskupów dla tych jednostek (abp Tadeusz Kondrusiewicz w Moskwie i bp Joseph Werth w Nowosybirsku, bp Jan Paweł Lenga w Karagandzie). Później każda z administratur rosyjskich została podzielona na dwie mniejsze: 23 listopada 1999 r. – dla Północy (abp Tadeusz Kondrusiewicz) i Południa (bp Clemens Pickel) części europejskiej oraz 18 maja 1999 r. – dla Syberii Zachodniej (bp Joseph Werth) i Wschodniej (bp Jerzy Mazur).

Obecnie Rosja stanowi jedną prowincję kościelną, w której skład wchodzą archidiecezja Matki Bożej w Moskwie (abp Paolo Pezzi) oraz diecezje: św. Klemensa w Saratowie (bp Clemens Pickel), Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku (bp Joseph Werth SJ) i św. Józefa w Irkucku (bp Cyryl Klimowicz; przeczytaj nasz wywiad z biskupem).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter