24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Nie lękajcie się!" - 21. Dzień Papieski

Ocena: 0.3
1212

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie 10 października będzie obchodzony Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!". Organizatorzy zapowiadają Msze święte, konferencje naukowe, koncerty i wydarzenia kulturalne. Wolontariusze będą też zbierać datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży.

Fot. Wikimedia Commons/Dennis Jarvis/licencja CC BY-SA 2.0

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji zapowiadającej 21. Dzień Papieski, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Metropolita warszawski przypomniał, że Dzień Papieski jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Mówiliśmy, że ona będzie potrzebna bardziej po śmierci papieża jako jeden z ważnych sposobów przybliżania Jana Pawła II – jego dzieła, jego nauczania – następnym pokoleniom.

– stwierdził hierarcha.

Fot. PAP/Rafał Guz

Metropolita warszawski wyjaśnił, że działalność FDNT to m.in. fundusz stypendialny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z mniejszych miast.

Przez te 20 lat co roku pomagamy mniej-więcej 2,5 tys. studentom i uczniom szkół średnich i podstawowych, żeby mogli się uczyć w dobrych szkołach i iść na dobre studia.

– poinformował.

Drugim wymiarem działalności FDNT są  nagrody Totus Tuus, tzw. katolickie noble, wręczane osobom i instytucjom, którzy przybliżają nauczanie Jana Pawła II.

Trzecim wymiarem działalności FDNT jest Dzień Papieski.

Raz w roku staramy się przywoływać ten dzień 16 października 1978 r. – dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża – żeby wokół tego dnia zbudować wydarzenia medialne, kulturalne i takie, które pozwolą służyć celom fundacji.

– powiedział kard. Nycz.

Przypomniał, że czwartym elementem działalności FDNT jest organizowana raz w roku w okolicy Dnia Papieskiego konferencja naukowaw czasie której prelegenci starają się przybliżyć wybrany aspekt nauczania Jana Pawła II.

“Czy jest lekarstwo na lęk?”

Tegoroczna konferencję naukowa pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?”odbyła się 8 października. Wykłady poprowadzili m.in. ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej Bobolanum w Warszawie.

Każdemu z nas towarzyszy lęk i strach, lęk egzystencjalny i psychologiczny.

– zauważył ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. Jego zdaniem, papieskie „Nie lękajcie się!” to słowa na dzisiejsze czasy. Ks. rektor Pawlina zaprosił też na comiesięczne spotkania z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, które cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodych.

Przeczytaj także: "Czy jest lekarstwo na lęk?" - debata z okazji Dnia Papieskiego (relacja, video)

Kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że jego pokolenie pamięta, o jakich lękach mówił św. Jan Paweł II w 1978 r. wypowiadając podczas inauguracji pontyfikatu te słowa. Był to przede wszystkim lęk egzystencjalny, że przyjdzie Pan Jezus i zabierze człowiekowi wolność. – Pytanie brzmi: z czym by dziś stanął papież przed nami, o jakich lękach by myślał? – kontynuował metropolita warszawski.

Lęk tym się różni od strachu, że nie ma przedmiotu ściśle określonego, nie za bardzo wiemy, czego się lękamy. Moje domniemanie jest takie, że papież miałby na myśli cały świat współczesny, który się charakteryzuje wielkim problemem migracyjnym i uchodźczym. Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają.

– mówił kard. Nycz.

Zbiórka na stypendia. Otrzymało je 1,8 tys. młodych

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów podsumował, że ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów.

Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach on-line, poruszając tematy wiary i formacji chrześcijańskiej. – Sercem programu formacyjnego są obozy wakacyjne – powiedział ks. Łukasz Nycz – W ciągu trzech miesięcy od lipca do końca września bieżącego roku Fundacja zorganizowała 25 spotkań dla stypendystów w całej Polsce: 17 dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich (6 dniowe), trzy spotkania dla studentów (weekendowe) i 5 dla maturzystów (4 dniowe).

Przewodniczący zarządu Fundacji zapowiedział, że również w tym roku podczas Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć Dzieło. We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy.

Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Paulina Worożbit – menedżerka ds. kampanii społecznych Fundacji DNT, a także była stypendystka Fundacji przedstawiła efekty ubiegłorocznej kampanii, podczas której udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Msze święte, nagrody i koncerty

W sobotę 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Jana Pawła II i Totus medialny im. bp. Jana Chrapka. W tym roku została przyznana nagroda specjalna Totus Tuus.

Zobacz: Znamy laureatów Nagrody TOTUS TUUS 2021

W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9.00 odprawi Mszę św. w intencji stypendystów FDNT w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie w bazylice św. Krzyża w Warszawie Eucharystii będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

 W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:25 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.

Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu i modlitwy w łączności z papieżem, a także koncerty mu poświęcone.

Przeczytaj także: Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy "żywy pomnik" wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

***

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w związku z nadchodzącym XXI Dniem Papieskim:

Interpretacja hasła:
Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat, homilii programowej dla kolejnych 27 lat działalności polskiego papieża.

„Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to słynne zdanie występuje w drugiej części homilii papieża i wynika z całości tego, co Jan Paweł II chce powiedzieć słuchaczom. Aby zrozumieć znaczenie tego zdania musimy najpierw przyjrzeć się pierwszej części homilii, gdzie Jan Paweł II podkreśla swoją łączność ze św. Piotrem, pierwszym biskupem Rzymu i pierwszym papieżem.

Jan Paweł II przypomina wyznanie wiary św. Piotra: „Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego” (Mt 16,16). Po tym wyznaniu wiary Chrystus wskazuje na przyszły prymat biskupa Rzymu tworząc w ten sposób strukturę swojego Kościoła: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 17-19).

W tym bardzo osobistym nawiązaniu do św. Piotra Jan Paweł II szuka drogi dla swojego rozpoczynającego się pontyfikatu. Możemy wskazać na kilka takich wskazówek, które potem będą rozwijane w kolejnych papieskich homiliach, listach, encyklikach i adhortacjach i które teraz – szesnaście lat po zakończeniu pontyfikatu Jana Pawła II – mogą służyć jego interpretacji i zrozumieniu.

Wyznanie wiary św. Piotra miało swoje Boskie źródło: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie”. Z przyjęcia tej łaski wiary przez pierwszego papieża tworzy się Kościół: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”.

To odniesienie do wiary św. Piotra i do jego misji pozwala nam zrozumieć, jak na swój rozpoczynający się pontyfikat patrzył Jan Paweł II. Tak jak posłuszeństwo wiary św. Piotra doprowadziło go do Rzymu, gdzie oddał życie za wiarę, tak wiara w prowadzenie Boże przyprowadziła do Rzymu papieża „z dalekiego kraju”. Istotą misji św. Piotra było wskazywanie na Chrystusa; tak również swoją misję pojmuje polski Papież: „Nikt jeszcze nie przybliżył Boga żywego ludziom, nikt Go nie objawił tak, jak to zrobił On sam [Chrystus]. W naszym poznaniu Boga, w naszym dążeniu do Boga jesteśmy zdani bez reszty na potęgę tych słów: ‘Kto mnie widzi, widzi Ojca’”. Jedynym celem misji Kościoła i nowego papieża jest wskazywanie na Chrystusa, a poprzez to odpowiadanie na ludzki głód Boga i pytanie o sens życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter